Останнім часом доволі часто отримую запитання типу: “Чи не зарано мені шукати роботу програміста? Я вже непогано розбираюсь у програмуванні, створив кілька власних проектів. Але мені ще немає 18 років…”. Ще поширенішим є запитання про те чи не занадто пізно мені братись за програмування? Ось дослівний текст листа, що я отримав буквально вчора:

Єдине, що мене по-справжньому непокоїть – це мій вік – 36р. У вимогах багатьох ІТ компаній я знаходив вікове обмеження – до 30-35 р. Я, відверто кажучи не зовсім розумію таке обмеження, по-моєму людина після 30 і до 45 – якраз в повному розгарі сил. А виглядає, що для багатьох ІТ фірм 35 років – це майже пенсійний вік. Хотів би знати вашу думку з цього приводу. Наскільки саме через вік в мене зменшуються шанси знайти роботу? Чи справді вікове обмеження є принциповим у політиці підбору персоналу ІТ компаній? ЧИ взяли б ви людину мого віку на джуніка?)))

Вже по традиції, відповіді на ті запитання, які найчастіше  мені ставлять люди, які пробують, або думають переходити в IT, я оформляю у вигляді розширеної статті. В сьогоднішньому пості дам відповіді на те:

 • чи не зарано шукати роботи до 18 років, а також до завершення університету;
 • чи не запізно шукати роботу в IT, якщо вам вже давно за 30;
 • і взагалі спробуємо розкрити запитання – який ідеальний вік програміста?

Почнемо із простішого запитання і з’ясуємо, коли не занадто рано програмувати:

Чи не занадто рано для програмування?

На моєму першому місці праці мій бос (він також був моїм наставником, і завдяки йому я навчився програмувати) почав займатись програмування із 7-ми років. Його батько, викладач Львівської Політехніки, дав йому доступ до комп’ютера ще в дитинстві. Написання програм на Бейсіку на старенькому комп’ютері в той час було диковинкою. Таким чином мій наставник до моменту, коли отримав свою першу офіційну роботу мав мало не 15 років досвіду роботи з комп’ютером та програмуванням.

На противагу, я отримав доступ до комп’ютера на третьому курсі універу. А почав вчити програмування на останньому курсі, тобто коли мені було 22 роки. Уявляєте різницю в роках і досвіді між нами обома? 15 років. Це пів кар’єри програміста, який починає програмувати після закінчення ВУЗу. Фора по часу хороша. Погодьтесь.

Тому, питання щодо того, коли давати дитині доступ до комп’ютера і програмування є досить очевидним. Тоді, коли у неї з’являється інтерес до цієї справи. Обмежень типу зарано немає. Навчатись ніколи не є зарано. Особливо, коли мова йде про IT технології. Дана професія не є фізичною. Вікових обмежень по “напруженню власних мізків”, на скільки я знаю, не існує. Діти займаються лише тим, що їм подобається. Звісно, якщо їх не змушують дорослі. Відповідно, і шкоди від такого навчання не буде.

Тепер по другому “занадто рано”.

Маючи доступ до комп’ютера з дитинства, очевидно, є багато людей, які вивчають програмування ще задовго до університету. Також є багато таких, хто ще на перших курсах ВУЗу готові до праці.

Коли я ще навчався на першах курсах мех-мату і “гриз граніт науки”, багато знайомих із прикладної уже підробляли джуніорами в IT компаніях. Дехто навіть кидав універ.

Відповідно постає питання, як отримати роботу джуніору, якщо ще немає 18 років?

Перша проблема: як щодо працевлаштування? Звісно, що офіційно вас ніхто не влаштує на роботу, якщо вам ще немає 18 років. Законодавство не дозволяє. Ні як контрактника, ні як фрілансера. Тому, в більшій кількості випадків, такі джуніки працюють неофіційно, в ролі практикантів-стажерів. Якщо ви дійсно підходите фірмі, а вам потрібна перша практика, думаю, завжди домовитесь на яких умовах працювати.

Для фірми головне, щоб джунік був сильним. Ті, хто починають раніше і продовжують цим займатись аж до університету, зазвичай, хороші спеціалісти. Адже, це ті люди, які в своє задоволення програмували без будь-яких зобов’язань і без оплати. Це справжні ентузіасти своєї справи.

Є маса прикладів з підлітками, які не лише успішно програмують у свої 13-15 років, але й заробляють хороші гроші. Навіть серед українських хлопців і дівчат. Тому, якщо ви не несете вашого резюме в IT фірму лише через те, що вам ще поки немає 18 років – даремно. Швидше за все вас залюбки візьмуть на посаду джуніка, якщо ви вже не перший рік займаєтесь розробкою власних проектів і вам це в кайф.

Друга проблема: у мене немає диплома з вищою освітою. Я за всю свою програмістську кар’єру до цього моменту ніразу не витягував диплом про вищу освіту із своєї шухляди. Не через те, що там немає відмітки про програмістську освіту, а через те, що ніде про нього не питали. Незважаючи на те, що проходив успішні інтерв’ю близько шести раз.

На заході вимога про вищу освіту трапляється майже у кожному описі вакансії. У нас, на щастя, з цим не так строго. IT поки чи не єдина галузь в Україні, де “через знайомих” на роботу не потрапиш. Цінуються лише навички та досвід.

Тут можна знайти список компаній, які працюють із початківцями.

Третя проблема: як суміщати навчання з роботою? Якщо є велике бажання працювати, то час знайдеться. В кінці кінців, частина студентів залишає навчання. І одиниці кидають роботу, щоб довчитись. Особливо, якщо ціллю студента є освоїти складний напрямок в IT, який вимагає неабиякої теоретичної бази.

Фірми йдуть назустріч студентам і погоджуються на гнучкий графік, часткову зайнятість і нестандартні робочі години. Вигода для обох сторін (студента і фірми) дозволяє знаходити компроміси.

Ось кілька статей про те, як можна суміщати роботу і навчання.

***

В якості резюме лише скажу, що ніколи не буває зарано навчатись та працювати програмістом. Надіюсь вищенаведені пункти допомогли поборати вам ваші сумніви.

Ми готові переходити до складнішого запитання:

Чи не занадто пізно мені програмувати?

Давайте спочатку поговоримо про вік програміста.

Вік програміста

В ідеальному випадку, програмістом стають закінчивши ВУЗ  по відповідній спеціальності і отримавши посаду джуніора в IT компанії. Тобто вік програміста починається з 22-23 років. Про те, що можна починати і раніше ми вже обговоримо вище.

Цифрові технології, комп’ютери, інтернет – все це робить галузь IT доступною практично кожному і практично у будь-який вік. Постійна потреба у вивченні нового. Молодші люди здатні навчатись новому швидше. Принаймні, в більшості випадків. Через це IT галузь, зокрема програмування, вважається галуззю молодих.

Додайте ще те, що в Україні IT бум почався відносно недавно. Буквально 10-15 років тому. Відповідно ті, хто тоді починав, лише зараз, всередньому, досягли 35-ти років. Тому ходить міф, що 35 років – це вже пенсійний вік серед програмістів.

Молоді швидко переганяють старших, їм легко дається все нове, вони простіше знаходять рішення для нестандартних завдань.

Погодьтесь, звучить не весело для тих з нас, кому вже далеко за 30. Особливо для тих, хто вирішив змінити свою поточну спеціальність на програмування. То ж чи насправді після 30-35 років не варто навіть задумуватись над переходом в програмування?

Розберемо два випадки:

Професійні програмісти

Як вже вище сказав, галузь в IT ще доволі молода. В Україні особливо. Найпопулярніший вік згідно зарплатного опитування на dou.ua – 25 років! Галузь IT останні роки росте величезними темпами, тому більшість спеціалістів були найняті в межах останніх 5 років. Так, є старші, але їх поки-що меншість.

В США IT галузь є трохи старшою. Офіційні публічні документи з працевлаштування в країні вказують на те, що:

 • середній вік “computer programmers” – 42;
 • “software developers” – 39;
 • “web developers” – 37.

60% з них, зайнятих в IT, мають від 25 до 44 років. Лише 30% IT спеціалістів мають більше, ніж 45 років. І ці показники є, звісно, трохи нижчі, ніж в інших галузях США.

Коли спілкуюсь із замовниками компаніями із заходу, то більшість IT спеціалістів, з ким випадає мати справу,  є старшими людьми, 35 і більше років.

Тому, можна легко спрогнозувати, що з роками галузь IT в Україні отримуватиме і старших програмістів. Середній вік спеціаліста збільшуватиметься разом із “дорослішанням” галузі. Також думаю в певній точці ринок праці в IT насититься і основну масу становитимуть старші спеціалісти, а не молодь набрана протягом останніх кількох років.

Крім того, робота наша не фізична. А отже і працювати можна довше. Головне, щоб голова працювала. А те, що офіційне працювання неможливе після пенсійного віку – це легко обходиться уже існуючим ладом: працевлаштуванням через схему ФОП (приватного підприємця). Та й і фрілансерство ніхто не відміняв. Є обмеження на вік підприємця? 😉

То ж чи будуть проблеми з віком в поточних професійних програмістів?

Вважаю, що ні. Хороші спеціалісти на вагу золота. Навики, досвід, мудрість, що приходить з віком, завжди будуть в попиті. А, якщо фірма пробує зекономити найнявши початківця, це означає, що посада просто не вимагає глибоких знань чи великого досвіду. Професіонал зі стажем повинен шукати відповідні його рівню задачі і проекти. Лише тоді проявляється його цінність і виправдовується вища оплата праці.

Частина програмістів з віком переходять в менеджмент або в архітекторів програмного забезпечення, також аналітиків. Для декого це непогане логічне продовження кар’єри в IT. Проте не для всіх. Велика частина профіків не перестає кайфувати від написання коду і в свої 40.

В такому випадку, щоб професіонал програміст залишався в попиті, йому необхідно:

 • бути в курсі останніх новинок, завжди розвиватись і вивчати нові сучасні мови і технології;
 • проявляти ініціативу і братись весь час за складніші завдання;
 • проявляти лідерські якості, допомагати початківцям в повсякденній роботі, вести команду за собою.

Звичайно, що фірми хочуть отримати за якомога менші гроші якомога більше скілів і досвіду. Тому, щоб виправдовувати вищу платню, потрібно займатись задачами і проектами, які команда одних початківців не потягне.

За вислугу років приватний сектор, зокрема IT – не платить. 

Мені зараз 30 і щотижня отримую близько 10-ти запитів розглянути програмістську вакансію або приєднатись до проекту. Тому, якщо ви хороший спеціаліст і постійно намагаєтесь підвищувати планку, шукати і вирішувати складніші проблеми, ведете за собою інших, думаю, в найближчі 10-15 років вам немає про що хвилюватись. Навіть, якщо вам уже далеко за 30.

Початківці

Нарешті добрались до найактуальнішого запитання: “Чи варто мені пробувати себе в IT, програмуванні, якщо мені більше 30?”.

Усі заперечення щодо пенсійного віку ми уже відкинули. Уже зрозуміло, що середній вік програміста в Україні буде рости відповідно до віку IT галузі. Після 30-ти залишається ще добрячих 2 десятка років, щоб попрацювати. Думаю це варто того, щоб навчитись нової спеціальності з нуля. Навіть, якщо навчання займе 2-3 роки!

Є два випадки, коли фірма набирає джуніків:

 • є постійний потік задач, які не потребують вузької спеціалізації, натренований за кілька тижнів джунік справиться з роботою; фірма зекономить кошти;
 • потрібних фірмі спеціалістів бракує на ринку, тому фірма вирішує набирати початківців, щоб далі їх навчати потрібним речам.

В першому випадку фірма не зацікавлена у високооплачуваній спеціалізованій робочій силі. Для молодого випускника універу цей варіант непоганий, щоб набратись практики і далі бігти на краще місце. Старшу ж людину зазвичай не візьмуть. Найчастіше саме в таких вакансіях вказано вікове обмеження до 30-35 років. Вони хочуть зекономити грошей, а тому наперед інвестувати у ваші знання і “утримання вашої сім’ї” не зацікавлені. Так само як і у вашому подальшому кар’єрному рості. В такому випадку ні ви, ні подібна фірма не зацікавлені у співпраці.

В другому випадку фірма шукає спеціалістів на подальшу песпективу довгої співпраці. Деяких джунів навіть пробують прив’язати контрактом на кілька років після успішного навчання. Але це нюанс, і його зараз не обговорюємо.

В другому випадку фірма не буде на стільки прискіпливою до віку. Вона звертатиме увагу на ваші інші якості:

Що ж з якостями? Або кілька стереотипів…

Вважається, що молодого легше навчити: “Того, що не навчився малий Петрик, ніколи не вивчить старший Петро”. Щось в цьому звісно є. Але тут я б швидше застосовував перевірку, аніж стереотип. В кожного свій персональний рівень вивчення нового. Є люди, що в 40 вивчають усе нове швидше, ніж студенти. Вивчення нового це як м’яз, якщо постійно тренувати, тонус збережеться і до старості.

Менше часу, щоб вас навчити і далі з вами працювати через старший вік? Це ми вже обговорили раніше. Хіба, якщо вам уже 55 і більше, тоді можна починати хвилюватись. Або краще починати думати про фріланс

Також є вагання щодо  того, чи приживеться старша людина в команді молодих спеціалістів. Уявіть 25 річні і 40 річний…?

Якщо ж проблем із навчанням немає, тоді, зазвичай і проблем в спілкуванні із людьми різного віку також не виникає. Достатньо того, щоб толератно ставитись до думок інших та завжди цікавитись, що новенько серед молодих. Знову ж таки, все у ваших роках руках.

На завершення, дехто із тих, хто приймає інтерв’ю (співбесіда), почувається некомфортно оцінюючи кандидата старшого за себе. Відповідно, резюме людини з більшим віком частіше отримує відмову. Але це не біда, просто треба надіслати більшу кількість резюме більшій кількості компаній. Якщо після резюме вас запросили на співбесіду, то вже не варто хвилюватись про ваш вік. Вік ваш побачили, і тим не менше, погодились на інтерв’ю.

Якщо вам за 30 і ви лише плануєте починати свій шлях в IT, тоді в першу чергу маєте працювати над своїми якостями, які допоможуть вам йти в ногу із молодими спеціалістами. Так, ваш шлях буде дещо складнішим через упередження до старшого віку загалом. Але це не є вже й така велика проблема, якщо ви:

 • звикли щодня вивчати щось нове;
 • почуваєтесь комфортно в компанії як молодших так і старших за себе людей;
 • готові перші місяці (або навіть рік-два) навчання і роботи працювати за малі гроші джуніора (проте, навіть початківець в IT отримує більше, ніж досвідчений спеціаліст в інших галузях).

Під моїм менторством знайшли свою першу роботу програміста 3 людей з віком вище 33 років.

Я, взагалі, надаю перевагу старшим джунам. З віком приходить мудрість, стабільність, розважливість, відповідальність і ще маса позитивних якостей, які допомагають будувати міцні робочі стосунки на довгий термін і хорошу команду. Все це компенсує інші начебто “негативні” сторони початківця, якому поза 30.

***

Ну і відповідаючи на запитання “Чи взяли б ви людину мого віку на джуніка?” (від 36 літнього) скажу, що близько року тому взяли джуна, якому 33 роки (Ігоре привіт ;-). Скоро він перейде на рівень мідла.

Надіюсь тепер переконав і заохотив вас починати займатись програмуванням в той вік, в якому застала вас дана стаття.

На завершення кілька статей на dou.ua про “непопулярний” вік в IT.

Якщо ви почали програмувати до 18 або після 30, запрошую прокоментувати і поділитись своїм досвідом.