Вже більше, ніж місяць минув у новому 2016-му році. Напередодні нового року ви мабуть, як і я, аналізували минулий 2015-ий рік і складали певні плани, звички на новий рік. Сьогодні 13 лютого, а значить що 12% 2016-го року уже позаду. Питання на засипку: чи набилизилсь ви до своїх цілей даного року на ці 12%?

Якщо ж ви ще не думали про те, в яку сторону рухатись вам, як програмісту у цьому році, тоді пропоную список речей для подальших роздумів. Для кожної людини з професією програміст є важливим як мінімум дві речі:

 • постійний розвиток, вивчення і освоєння нового;
 • хороше здоров’я, адже сидяча робота (та ще й за монітором) має свої недоліки; а без здоров’я ніяка робота (навіть програмування) не буде в кайф.

Базуючись на цих двох площинах, даю вам список із 4-ох пропозицій на чому можна програмісту сфокусуватись протягом цього року…

Отже, по-перше:

1. Навчайте інших

Незалежно від вашого поточного рівня (джуніор чи сеньйор) завжди знайдеться людина, яка знає менше за вас. Для неї ви експерт. Не втрачайте можливості поділитися своїми знаннями та досвідом із іншими.

Це може бути наставництво молодших по званню спеціалістів на вашій роботі. Це може бути доповідь на конференції, де ви ділитесь своїм практичним досвідом. Це може бути персональне менторство, ведення навчального блогу. Це може бути допомога друзям і знайомим в освоєнні програмування. Це можуть бути навчальні онлайн відео уроки чи курси.

Для чого це вам?.. Причин є багато:

 • коли щось пояснюєте іншим, ви самі починаєте краще це розуміти;
 • якщо ви мідл, тоді допомагаючи джунікам, ви швидше перейдете на рівень сеньйора;
 • навчаючи і організовуючи молодших по званню у себе на роботі, ви готуєтесь до позиції тім ліда (звісно якщо вам це цікаво);
 • покращуючи рівень спеціалістів у своїй команді, ви підвищуєте успішність поточного проекту, а значить і свою;
 • допомагаючи початківцям, ви можете назбирати команду у свій власний проект;
 • навчання інших виокремить вас серед інших програмістів і ви станете більш привабливим для рекрутерів; іншими словами набиваєте собі ціну як IT спеціаліст;
 • навчаючи інших можете організувати додатковий дохід, що може бути першим кроком від продажу власного часу до продажу власних продуктів;
 • просто гарне відчуття, коли допомагаєте іншим.

Даним блогом, персональним менторством, книгою – я допомагаю початківцям освоювати програмування. Окрім того, що отримую масу задоволення від допомоги іншим, я регулярно отримую пропозиції по проектах для своєї команди програмістів (так, даний блог також приводить ліди на розробку веб-сайтів). Також через навчальний напрямок я маю доступ до програмістів і, при потребі, доволі швидко можу збільшувати свою команду. Навчальний напрямок дозволяє швидше виходити на корисні контакти.

Тому, якщо ви ще не навчаєте інших – рекомендую задуматись над цим!

2. Продовжуйте власне навчання

Сучасна IT індустрія побудована на інформації та інтернеті. Таке поєднання дозволяє нам створювати та ділитись величезними об’ємами даних в дуже короткі терміни. Все це зумовлює шалену швидкість для розвитку технологій. І в таких умовах інструменти програміста також змінюються доволі швидко. Кожні 1-3 роки в наш з вами інструментарій попадають кілька нових мов, технологій, підходів та парадигм.

Якщо ще кілька років тому веб-аплікація із статичними сторінками була нормою, то на даний момент, якщо ви не вмієте писати “живих” (realtime) веб-сайтів – ви пасете задніх.

Відповідно, щоб залишатись на гребені хвилі і мати попит на ринку IT праці, важливо щоденно цікавитись новинками і освоювати нові інструменти та мови.

Спробуйте цього року відвідати 2-3 конференції, освоїти одну нову мову і одну нову технологію, також кілька нових для вас бібліотек.  Ідеально, якщо кожну новинку можете одразу застосувати на реальному проекті.

Ось лише кілька трендів (більшість з них уже діють сьогодні на повну силу, але в 2016 вони ще більше проявлять себе), куди варто рухатись у 2016-му у плані апгрейду своїх скілів:

 • деплоймент, робоче середовище, віртуалізація, контейнери: Docker, Vagrant;
 • NoSQL бази даних;
 • Realtime веб-аплікації:  Angular.js, Node.js, React, і т.д.;
 • Big Data;
 • мобільні аплікації: Android, iOS;
 • Robot Framework та автоматичне тестування програми.

3. Беріть участь в OpenSource проектах

Ви задумувались над тим, чи користуєтесь ви у своїй щоденні роботі OpenSource проектами? Якщо так, скількома?

Коли я проаналізував свій робочий день, то зрозумів, що більше ніж 200 плагінів, бібліотек та едонів лежить у моєму розробницькому середовищі. І всі вони у мене безкоштовно! Тепер можете зрозуміти на скільки потужна OpenSource схема…

Головна ідея OpenSource – користуватись результатами інших (безкоштовно), а також ділитись власними результатами із іншими. Так. Часом якість коду може бути не дуже, але це невеликий мінус порівняно із усіма плюсами, що дає вам існування та участь в OpenSource проектах:

 • ви Linux-юзер? – тоді ви надзвичайно багато отримуєте корисності від OpenSource підходу, адже не платите жодної копійки за вашу операційку ;-);
 • для початківця OpenSource – це один із метод отримати першу реальну практику і внести даний проект у своє резюме;
 • для професійного програміста – це можливість засвітитись і підвищити свою ціну на ринку праці; усі знають, що людина, яка пише код і присвячує свій час на неоплачуване програмування – фанат своєї професії!
 • усі ми знаємо, що який проект не був би цікавим, за рік, два, три він все одно набридне; проте не завжди є можливість просто і швидко перейти на інший проект; у таких випадках зайнятість у опенсорсному проекті у вільний від основної роботи час може бути хорошою “віддушиною” і відпочинком;
 • за допомогою OpenSource підходу ви можете поділитись власним pet проектом із іншими і назбирати активну спільноту та підтримку навколо нього; таким чином, розробивши продукт один раз – далі не прийдеться самостійно його підтримувати.

Ну як, переконались, що OpenSource – може бути корисним для вас і для інших? Тоді в даній статті можете ознайомитись як на практиці почати дописувати в OpenSource проект.

4. Покращуйте своє здоров’я на роботі

Остання резолюція, проте мабуть одна із найважливіших – ваше здоров’я. При постійній сидячій роботі та ще й за монітором, важливо достатньо часу приділяти власному здоров’ю. Адже ми знаємо, що ніяка робота не буде в кайф, якщо ви себе погано почуваєте. Тому спочатку – здоров’я, а потім – робота. І ніяк інакше! Бо без здоров’я роботи також не буде.

Найважливішими речима, про які маєте піклуватись щоденно – ваш руховий апарат і очі.

Для цього під час робочого дня:

 • правильна постава під час сидіння; правильно підібрана висота монітору;
 • регулярні паузи, не рідше, ніж раз на годину;
 • під час цих пауз розминка рухового апарату (спина, руки, ноги, шия) та зарядка для очей;
 • пробуйте варіант, коли працюєте невелику частину дня стоячи;
 • класно, якщо можете дозволити собі сієсту на 30 хвилин після обіду; це краще, ніж втикати у клавіатуру носом 😉

Крім того, кажуть, що людина має щодня хоча б раз добряче спотіти. Тобто отримувати фізичне навантаження. Якщо не можете щодня, тоді постарайтесь хоча б тричі на тиждень займатись спортом. Біг, басейн, велосипед, зал, теніс, футбол, улюбленне спортивне хоббі – не важливо що. Головне, щоб було фізичне навантаження.

Незабаром завершу і опублікую детальну статтю про здоров’я для програміста.

***

Не знаю як у вас, а у мене наявність довготермінових цілей та щоденних корисних звичок, що ведуть до даних цілей – обов’язкова компонента, що дозволяє почуватись реалізованим. Кожного дня я намагаюсь робити хоча б одну важливу справу, яка рухає мене вперед до більших цілей. У такий день я почуваюсь щасливішим та реалізованим. Після такої справи я собі говорю: “зробив діло – гуляй сміло” 🙂

Надіюсь вищенаведений список допоможе зробити вам, як програмісту, ваш 2016-ий рік якіснішим, успішнішим та реалізованим. Успіхів!

А які у вас плани та нові корисні звички на цей рік?