По поверненні з теплих країв (Пд.-Сх. Азії), ще у квітні цього року,  в один момент навалилась купа справ. Проблеми персонального характеру, ремонт в квартирі, дрібні і часті роз’їзди, цілий ряд операційних щоденних завдань, що назбирались за майже пів-року відсутності в Україні – все це постійно відволікало від найважливіших стратегічних завдань та планів.

Із початком осені врешті-решт почав знову входити у звичний режим і вирішувати хоча б одну важливу справу на день. При цьому вирішуючи й надалі масу операційних щоденних завдань (такий тип завдань я також називаю “щоденною метушнею” 😉

Тому в сьогоднішній статті розкажу про один класний підхід, який мені зазвичай допомагає повертатись знову і знову до правильного режиму. Якщо ви маєте відношення до IT і чули таке слово як “інтерфейс”, тоді даний підхід вам також сподобається.

Отже,

Що таке життєвий інтерфейс?

Якщо ви коли-небудь користувались мобільним додатком чи веб-сайтом (а якщо читаєте дану статтю, то вже як мінімум одним сайтом в житті користувались 😉 – це означає, що ви знайомі з Користувацьким Інтерфейсом (простою мовою – зовнішнім виглядом і функціоналом програми). Якщо Користувацький Інтерфейс гарно спланований, він допоможе вам швидко і якісно справитись із поставленими цілями: перевірити нові повідомлення/емейли, прочитати статтю, знайти інформацію чи виконати завдання.

Наше життя також має інтерфейс. Просто ми зазвичай не розглядаємо його з такого ракурсу.

І так само, як погано виконаний Користувацький Інтерфейс, поганий Інтерфейс нашого  життя зазвичай призводить до роздратування, розчарувань, внутрішніх конфліктів та метання із сторони в сторону без чітких цілей.

Але у даній історії є одна дуже класна новина… Кожен із нас є дизайнером користувацького інтерфейсу свого життя! Тобто Ви можете робити редизайн цього інтерфейсу.

Щоб краще зрозуміти, що таке цей інтерфейс і як він працює в нашому житті, давайте перейдемо до кількох прикладів.

“Виринаючі вікна” життя

Ви, мабуть, часто зустрічали на веб-сайтах неочікувані виринаючі вікна із запитом підписатись на розсилку, купити товар чи залайкати спільноту сайту в соцмережі. Подібні вікна відволікали вас від основного завдання – прочитати статтю, знайти інформацію чи знайти необхідний товар.

Подібним чином у наше життя постійно втручаються незаплановані події, запити і контакти, які заваджають сфокусуватись на найважливішій справі.

Тільки пригадайте ваш час на роботі. Коли ви працюєте над важливим завданням, що вимагає вашої повної уваги – чи в цей момент навколо вас існує багато подразників, що відволікають? Емейли, смс-ки, вайбер, фейбук месенджер, соцмережі, блоги, новини, інші улюблені веб-сайти. І все це забирає частинку вашої уваги кожні 30-60 секунд.

Подумайте, чи встигали б ви зробити те саме важливе завдання швидше і якісніше, якщо б працювали із відключеним телефоном, в кімнаті, де окрім вас нікого більше немає, лише з однією відкритою закладкою в браузері та вимкненими іншими програмами? Маючи лише ваше поточне завдання перед своїми очима.

Подумайте про це. Вважаю, у вас достатньо повноважень для адміністрування своїм телефоном, соцмережами, іншими подразниками, щоб ненадовго їх відкласти…

Спрощуйте кроки

Якщо ви, наприклад, хочете регулярно тренуватись в залі, скільки кроків вам потрібно здійснити до першої вправи? Для багатьох людей похід в зал означає:

 • зібрати одяг для залу в спортивну сумку;
 • вимкнути комп’ютер;
 • сісти в автомобіль чи громадський транспорт;
 • по дорозі купити пляшку води;
 • зайти в зал і відмітитись;
 • переодягнутись;
 • знайти вільне місце в залі для розминки;
 • розім’ятись;
 • і тоді почати першу вправу згідно програми.

Це подібно до того, якби ви хотіли надіслати емейл повідомлення і для цього проклікали 10 сторінок, щоб дістатись до форми відсилки листа.

Натомість подумайте про те, щоб спростити і зменшити кількість кроків до вашого основного завдання. Наприклад, хочете позайматись? Зробіть для початку це вдома. Достатньо лягти на підлогу і віджатись 10-20 разів. Потім на тому ж місці зробити 30-50 присідань. А вже, коли зможете перевести це у звичку – можна далі ускладнювати даний процес тренування відвідуванням залу, тижневим режимом, дієтою, набиранням чи скиданням ваги і т.д.

І подібним чином можна переглянути інші важливі справи у своєму житті. Корисно задуматись, чи часом не велика кількість кроків до початку важливої справи зумовлює той факт, що ми просто не добираємось до неї?

Надокучлива реклама та продажі

Як часто ви потрапляли на сайт з купою надокучливої реклами і текстів, які щось продають? В більшості випадків ви просто хочете отримати необхідну інформацію і виконати необхідне завдання на сайті, і так, щоби вам не заваджала ця реклама.

Так само і у реальному житті. Ми не хочемо, щоби до нас в офіс без запрошення приходили торгові агенти, не хочемо переглядати безкінечні рекламні ролики на телебаченні та радіо.

Можливо, ви знаєте про те, що існує спосіб заблокувати рекламу на сайтах з допомогою додатків у браузері? Подібним чином можна спробувати обмежити кількість продаж і реклами, які ви зустрічаєте у своєму житті.

Подумайте, як можна уникати людей, що пробують продати вам річ чи послугу, яку ви не планували купувати. Щоб менше натрапляти на рекламу в газеті чи журналі, можна переключитись на інформацію з інтернету і при цьому читати статті через RSS читач або поставити блокувалку реклами.

Також можна відписатись від більшості емейл розсилок, що не приносять вам реальної користі. В соцмережах можна відфрендити людей, що регулярно пробують щось продати чи поширюють не актуальну для вас інфу (мережевий маркетинг і т.д.).

Побачите, скільки додаткового часу у вас вивільниться для справді важливих справ. І при цьому буде менше втручань у ваш робочий процес.

Зробіть так, щоби ваші важливі цілі можна було легко знаходити

Однією з найбільших проблем веб-сайтів з поганим інтерфейсом (дизайном) є те, що найважливіші речі є закопані дуже глибоко в нутрощах порталу і їх важко знайти. В хорошому користувацькому інтерфейсі найважливіші елементи знаходяться одразу перед вами і по центру, їх не можна не побачити.

Доволі часто в нашому житті маємо ситуацію, коли найнепотрібніші (навіть шкідливі) речі є на видному місці. Їх легко знайти і зробити. Це може бути телебачення, фейсбук, шкідлива їжа (макдональдс) і т.д. В той час як найбільш важливі справи (справа життя/проект, вправи для здоров’я, здорова їжа, час з близькими) є заховані десь глибоко за величезним списком неважливої щоденної суєти. І ми не те, що не добираємось до важливих завдань, але й часто про них навіть не згадуємо протягом дня.

Що б змінилось, якби ми поставили оці найважливіші речі у нашому житті на перше місце? На видне місце, до якого дуже легко і швидко доступитись.

Наприклад, якщо працюєте за комп’ютером, можна позакривати усе другорядне і залишити одне єдине вікно з вашою важливою справою. Зробити так, що наступного разу, коли відкриєте ваш комп’ютер, у вас одразу перед очима буде доступ до важливої справи, а не фейсбук, пошта чи інші другорядні завдання.

Також можна продумати оптимізацію по кухні і на видному місці на ранок заготувати лише корисну їжу. Зробити так, щоб шансів добратись до шкідливих продуктів було менше. Телевізор також можна перенести, наприклад, у туалет. А на місце телевізора покласти дві гантелі, і кожного разу, коли з’являється час і бажання щось переглянути – натомість берете дві гантелі і качаєте біцуху 🙂

Для того, щоб проводити більше часу з рідними, можна просто продумати гру, приготувати книгу чи горнятка на столі на наступний раз, і ви неодмінно згадаєте про те, що маєте провести спільний час за грою, книгою чи горнятком з чаєм.

Одним словом, варто спробувати зробити так, щоб дійсно важливі справи були на видному місці і приховували другорядну щоденну метушню.

Гарний дизайн

Коли веб-сайт чи аплікація виглядають гарно, то це не лише для того, щоб зачарувати користувача і передати йому естетичні емоції. Хороший дизайн створює відповідний настрій користувачу, надає певний позитивний досвід користування та відчуття захоплення. Кожна дія користувача на веб-сайті із правильним інтерфейсом приносить позитивний досвід, а не відчуття засміченості і розчарування.

Подібним чином працює інтерфейс у нашому житті. Якщо ми зуміємо прибрати постійне розфокусування і зайві речі, то зможемо знайти шляхи для реалізації та натхнення до справді важливих справ.

***

Вище я навів лише кілька показових прикладів та абстрактних ідей. Їхнє практичне застосування залежить від ваших конкретних цілей та життєвих цінностей. Головне, щоб ви уже змогли замислитись над вашим життям в контексті такого інтерфейсу.

Насправді, ніхто з нас не може повністю контролювати своє життя, і навіть не варто намагатись прагнути до цього. Проте трохи часу витраченого на обдумування розумнішого, простішого і красивішого інтерфейсу вашого життя допоможе вам переосмислити власні підсвідомі дії та почати жити більш свідомо.

Як цим підходом скористатись програмісту початківцю?

А тепер трохи практичних порад для тих моїх читачів, хто освоює програмування.

Щоб отримати професію програміста з нуля потрібно пропрацювати три важливих завдання:

 1. освоїти теорію програмування;
 2. набити руку на практиці кодування;
 3. підтягнути англійську мову до відповідного рівня.

Як не крути, а найважливішим і найскладнішим кроком є другий – практика програмування. Саме на неї потрібно ставити найбільший акцент. Жодна кількість курсів чи книжок не зробить вас програмістом, так само як і не покращить ваш рівень володіння англійською. Тому спробуйте переглянути наступні рекомендації і застосувати їх у своїй щоденні практиці.

Практика:

 • звечора підготуйте ваш ноутбук, щоб у ньому була відкрита лише одна програма – редактор коду;
 • сплануйте час ранішнього підйому і сплануйте так, щоби написання 50-ти рядочків коду стало вашим найпершим заняттям (бажано щодня); також подумайте про те, що маєте запрограмувати (частину більшої програми, почати що-небудь нове, і т.д.);
 • зранку піднімаєтесь, у запланований час відкриваєте свій ноут і одразу переходите до написання коду згідно плану, що розробили попереднього вечора;
 • повторюєте дану дію щодня протягом 1-2 місяців; щомісяця аналізуєте результат, переглядаючи старий код.

Теорія:

 • в другій половині дня займаєтесь мінімум 2 години вивченням теорії тієї мови і технології, за допомогою якої зранку пишете свої 50 рядочків коду; знову ж таки, підготуйте все так, щоб продовження онлайн курсу чи відкриття книжки займало мінімум кроків;
 • сплануйте конкретний час для теоретичної частини навчання і поставте собі нагадування в календарі;
 • теоретичну частину також варто виконувати щоденно.

Англійська:

 • запишіться на курси вивчення англійської;
 • більшість курсів проводять заняття тричі на тиждень, тому виділіть необхідний час у своєму графіку;
 • в дні, коли немає уроку на курсах, сплануйте 15-30 хвилин самостійної роботи над вашою англійською (це може бути книжка англійською, подкаст, фільм); щоденна недовготривала робота над іноземною мовою значно ефективніша, ніж кількагодинне сидіння раз в тиждень; також зарезервуйте чіткий час серед дня на дану активність, краще після теорії програмування;
 • тримайте матеріали з вивчення англійської на видному місці; це допоможе більше займатись і навіть тоді, коли ви не планували.

Дані поради допоможуть вам налаштувати правильний життєвий інтерфейс для навчання і швидше реалізувати ваші цілі в напрямку програмування. Детальніше про те, як освоювати професію програміста з нуля можете почитати тут.

 

А чи думали ви про своє життя в подібному аспекті користувацького інтерфейсу? Якщо так, то як даний підхід вплинув на вас?