Програміст Початківець: На скільки важлива англійська мова на старті кар’єри?

  Давніше на dou.ua з’явилася дискусія на форумі із заголовком: “HR украинских IT компаний говорят, что главное знать английский, а программированию мы научим“.

  Я абсолютно не погоджуюсь із даним судженням. Так само тоді можна сказати: “головне програмування, а англійську ми навчимо”.

  Do you speak english?

  @nativespeakers.ch

  Так от. В даній статті із серії “Програміст Початківець” ми з вами розберемося у двох питаннях:

  • на скільки важливо знати початківцю англійську
  • як краще вивчати англійську програмісту початківцю

  Отже:

  Вчити чи Не Вчити?

  Я цілком погоджуюсь, що англійська мова мабуть у 80-90% випадків буде просто необхідна уже працюючому програмісту. В першу чергу вона потрібна для можливості кар’єрного росту. Більшість IT компаній тим чи іншим чином співпрацюють із людьми із закордоону (клієнти, підрядчики, контрактники, відділ продаж, партнери, і т.д.), тому зазвичай варта володіти англійською, щоб у такій компанії піднятися на щабель вище у кар’єрі.

  Тобто англійська пригодиться як мінімум, щоб:

  • спілкуватися з клієнтами, якщо вони з-за кордону
  • з колегами з-за кордону
  • читати навчальну літературу

  Початківець же ж в більшості випадків використовує англійську для вивчення програмування. Мова програмування також використовує англійські слова в якості операторів та ключових слів. Ну і  літератури англійською завжди більше. Особливо спеціалізованої.

  Проте, програміст який знає англійську, але не знає програмування – не програміст 😉 Тому, однозначно відповідь на наше головне питання вчити чи не вчити початківцю англійську: першим ділом потрібно освоїти програмування на рівні достатньому, щоб тебе взяли на твою першу роботу.

  Маєш вільний час і вже програмуєш? Тоді супер. Приділи трохи цього часу англійській. Вона однозначно стане дуже хорошим плюсом у твоєму резюме! Коли розглядатимуть тебе і ще одну людину з однаковими даними щодо програмування – переможе той, хто знає англійську краще.

  Ніби згрубша розібралися. Ще на останок даного питання – опитування, яке проводив в соцмережі, щодо актуальності англійської мови початківцю: https://vk.com/vitaliypodoba?w=poll213837179_967 :

  English Poll

  А тепер рухаємось до другого питання на порядку денному:

  Як краще вчити?

  Зрозуміло, що ази мови однакові незалежно чи тобі потрібна вона для програмування далі, чи для побуту. Тому освоюємо ази:

  • абетку
  • перші слова
  • як утворюються речення
  • мінімальна граматика: 3 часи у простих формах (минулий, теперішній і майбутній), особи

  Все це можна дуже класно освоїти на суперовому навчальному онлайн ресурсі: LinguaLeo.

  Далі продовжуємо шлях в сторону технічної англійської. Слова та терміни, що безпосередньо будуть використовуватися у вашій мові програмування.

  Тут все просто. Беремо необхідну нам навчальну літературу по програмуванню. Звичайно беремо її спеціально англійською мовою, і освоюємо. Втягуємо в себе як в губку словниковий запас програмістських термінів. Нічого особливого не потрібно придумувати. Просто намагаємося прочитати та зрозуміти навчальний матеріал із словником в руках (http://translate.google.com). Спочатку буде важко, особливо коли на одну сторінку припадатиме більше, ніж половина нових слів. Проте з кожною наступною сторінкою ваша перемога буде ближчою! Головне терпіння.

  Таким чином навчаємось читати та писати англійською. Зокрема освоюємо технічну мову.

  Я коли починав, то десь після 5-ї англійської книжки по мові Python та Plone CMS, мене прорвало і вже далі читав майже як українську. Головне спочатку не здатись!

  English Books

  @vitaliykulikov.info

  Після такого ви не лише читатимете мейли від англомовник клієнтів та друзів, а й зможете на них відповідати. Нехай і з помилками на початку 😉

  Наступний левел – це сприйняття мови на слух та розмовна мова.

  Тут у мене були величезні проблеми (в принципі і зараз не “перфекто”). Після 12 років в школі та 5 років навчання в універі все одно не міг зв’язати докупи двох слів. Допомогли курси.

  Два симестри (1 навчальний рік) я відвідував у Львові школу англійської мові GreenForest. Дуже сподобалося, і вже за перші пів-року мене “прорвало”. Головне – бути вмотивованим, проявляти ініціативу, влазити у всі розмови, використовувати максимум безплатних розмовних факультативів школи і за кілька місяців ви й самі не зауважите, як вже опинитеся серед Upper Intermidiate студентів.

  Там насправді навчали не лише розмовної, але я найбільше для себе взяв саме в розмовній. Школу рекомендую!

  Для швидшого освоєння мови, особливо сприйняття англійської на слух та розмовної частини, важливо повністю “зануритись в атмосферу”. Щоденно займатися мовою. Слухати музику англійською, переглядати фільми та серіали (наприклад Friends ;-), записати собі подкасти для початківців на плеєр і слухати в транспорті на роботу, виконувати вправи з навчальних матеріалів, щоденно!

  Ось непоганий ресурс з подкастами для початківців: https://www.englishlistening.com/

  Спеціальних сайтів чи ресурсів для початківців, де краще переглядати і шукати фільми я не знаю. А звичайні (не навчальні) фільми англійською можна в наш час знайти де завгодно: соцмережі, ютуб, маса ресурсів із фільмами в рунеті. Якщо володієте інфою щодо спеціальних ресурсів з фільмами, де простіша розмовна англійська – кидайте лінки в коментах. Буду вдячний! До речі, вже згаданий LinguageLeo сервіс надає класні відеоролики та уривки із серіалів із субтритрами.

  І ще. Якщо програмуєте на мові Python – можна і попрограмувати і повчитися нових слів з допомогою оцієї гри 🙂 : https://github.com/ReanGD/LearningEnglish

  Наступний план дій

  • виділяєте трохи часу
  • реєструєтеся на lingualeo та проходите свої перші базові уроки англійської (як у першому класі з української мови, абетка і слова, речення і т.д.)
  • далі обираєте тему програмування для освоєння, і шукаєте по ній підручник англійською мовою, читаєте!
  • далі шукаєте для переписки друга із закордону, бажано програміста; ведете регулярну переписку, практикуєтесь в написанні та живому спілкуванні (можна і в скайпі зідзвонюватися з відео, або Google Hangouts)
  • підшукайте собі фільм, який вже бачили на рідній мові, але тепер англійською, і продивіться його спочатку із субтитрами, далі – без. І так кілька разів. Потім пробуйте наступний фільм.
  • пошукайте у своєму місті курси англійської

  Якщо ж ініціативи менше – платіть репетитору. Після потрачених сум мотивація також має з’явитися!

  І пам’ятайте: краще займатися англійською кожного дня по 15 хвилин, ніж один раз на тиждень 5 годин під ряд. Часті регулярні підходи набагато ефективніші і тримають ваш мозок в тонусі, а підсвідомості немає куди діватися окрім як засвоювати те, що їй подають 😉 Навіть не зауважите як за 2-3 місяці вже зможете читати, слухати та розуміти англійською.

  А ви вже володієте англійською? На якому рівні? Як починали? Що спрацювало для вас? Є особливі поради початківцям програмістам?

  Хочете першими дізнаватися про наступні статті у нашій серії “Програміст Початківець”? Тоді підписуйтесь на розсилку мого блогу:

  Коментарі:

  1. Особосто я вчу програмування англійською мовою. (В принципі, все що я роблю в інтернеті – все на англійській.)

   Для тих, хто робить так само, є дуже корисний інструмент який допомагає вивчати слова – http://readlang.com

   Відповісти
  2. Питання такого плану –
   який варіант розмовної англійської вчити? британський чи американський?
   Британське звучання я вчив в школі та універі, а американський взагалі інакше звучить :).
   В LinguaLeo є можливість переключати озвучення, тому прошу підказати, що більш потрібне при спілкуванні з замовниками, друзями?

   Відповісти
   • більшість спілкуються в амер варіанті. але думаю то не принципово

  3. Закінчив 9 клас як не старався вчити англійську нічого не виходить знав вмів побудувати найпростіші речення зараз проходжу аудіо уроки за методом доктора Пімслера. Курс складається з трьох частин по 30 уроків кожен урок триває 30 хвилин уроки можна знайти в інтернеті паралельно можна знайти уроки в текстовому форматі. Це дозволить сприймати слова на слух і бачити їх написання. Зараз пройшов лише 10 уроків із 90 але вже відчув результат. Але перші 5 урок це найпростіші слова та речення які напевно знають усі. Уроки проходять так: напочатку ви слухаєте діалог двох осіб потім розбираєте їх на частина вивчаєте нові слова сладаєте речення у кінці уроку ви самі берете участь у діалозі.

   Відповісти
  4. А ми Водимо нашого хлопчика школи з 3 років. Дуже задоволені результатом! Дитина в 4 роки чудово орієнтується в англійській мові, з задоволенням відвідує кожне заняття, заняття, проходить у веселій ігровій формі, з піснями, іграми, в невимушеній обстановці. За досить невисоку плату дитина отримує море позитиву, веселе спілкування, і безцінні знання, що знадобляться в майбуьтньому http://boryslav-online.com.ua/archives/4815

   Відповісти
   • дитинство – хороша пора для навчання, що тут ще скажеш 😉

  5. Всім привіт! Хочу відповісти на питання даної статті. Виходячи з моєї практики, я б радив вчити мову програмування та англійську мову одночасно.
   Декілька років потому, я не приділяв великої уваги англійський мові, і думав, що можливо без неї обійтись, або достатньо було мати базові знання тай годі. Але з часом виявилось, що це не так.
   Ми завжди спирались на россійськомовні ресурси: книжки, сайти, тощо… Але як виявилось, що матеріал в них був або недостатній – або вже застарілий. І ось прийшлось подивитись на англомовний контент (у сфері комп’ютерних розробок): книжки, відео, сайти… – у мене з’явилася уява, що я попав в інший світ. З’явилася подвійна мотивація що до англійської мови так і до сфери ІТ.
   Зрозуміло, що вчити зпочатку англійську а вже потім програмування в нас не вистачить ні часу, ні життя. Висновок: вчіть все разом.
   Деякі ресурси, які допоможуть в подоланні англійської мови:
   http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=2294503 -читайте корисні поради в шапці.
   http://www.engvid.com/
   http://fenglish.ru/
   http://effortlessenglishclub.com/
   http://gasc.livejournal.com/1386.html
   http://www.govorimpro.us/%D0%B8%D0%B7%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D0%B0-87/

   Відповісти
   • Погоджуюсь, що англійська останнім часом набула більшої ролі в житті програміста. Часто отримую листи від початківців, про те що не взали на роботу лише через брак англійської.

    Дякую за цікаві лінки!

  6. З квітня цього року теж почав вивчату английску мову з розрахунком потим и вивчити програмування. Як для мене зручніше всього граматика на linguoLeo. Грамматика викладаеться стисло і зрозуміло + відразу з пратика. В гуглі знайшов код безкоштовного золотого статусу на місяц. Цього місяца достатьно для освоення граматики. На цьому ж сайти дуже зручне вивчення слів.
   А для тренування сприйняття на слух , найкраще дивитися серіалі на англійській. Величезний вибір на ororo.tv. 1 год в день безкоштовно + субтитри ( і паралельно вчишся швидко читати). Десь годин через 40-50 перегляду я зрозумів, що розумію 70-80% розмовної англійської мови (на якій розмовляют англомовні, а не шкільні викладачі:)).

   Відповісти
   • Погоджуюсь, lingualeo на даний момент мабуть один із найкрутіших сервісі для вивчення англійської мови в рунеті.

  7. ” Якщо володієте інфою щодо спеціальних ресурсів з фільмами, де простіша розмовна англійська – кидайте лінки в коментах. Буду вдячний! ” Можу порекомендувати комедійний серіал “Extra English” : https://www.youtube.com/watch?v=2TQDswYKt10&list=PL601D18EF300096DC

   Відповісти
   • дякую за лінк, звучить доступно їхня мова

   • так, дійсно

    з англійською коло ресурсів для споживання в неті росте неймовірно 🙂

  8. Розповім трохи про себе. В школі і в коледжі вчив німецьку мову( в університеті у мене не було пар іноземної мови). В англійській мене завжди лякала вимова та різниця між написанням і вимовою, а також велика кількість виключень з правил. Кілька разів намагався вчити самостійно, купив диск з інтерактивними заняттями – вчився десь 2 тижні, потім набридло, нудно якось було… Пізніше спробував знову, знову не довго…Якось знайшов сайт http://4flaga.ru/, сподобались їхні уроки, навіть заплатив щоб продовжити навчання ( частина з них безплатна, інша ні). Через деякий час почав розуміти деякі слова в англомовних текстах, але пропустивши кілька занять, важко було повернусь знову до навчання, знову закинув…

   3 роки тому випала можливість кардинально змінити роботу, для нової потрібна була англійська. В компанії де я почав працювати,зразу після закінчення випробувального терміну почав навчатись на курсах англ. в компанії. Почав з рівня “Starter”, в групі було 2 людини,заняття по 1.5 год 2 рази на тиждень. Відразу відчув різницю між заняттями на цих курсах, та самостійними заняттями.Зявилось більше мотивації, а також можливість запитати якщо щось не розумію. Після закінчення “Pre-intermediate” курсу в компанії,записався на розмовний курс на рівень “Intermediate” до репетитора який закінчив цього місяця.В компанії продовжую навчатись на рівні “Intermediate” (викладач комбінує матеріали з “New English file” та ” Intelligent business”). Кілька разів відвідував факультативні заняття в “Мовному експресі” : http://express.lviv.ua/.
   Прослухав всі подкасти з ” Elementary Podcasts “http://learnenglish.britishcouncil.org/en/elementary-podcasts
   Також спілкуюсь в скайпі з іноземцями – кілька людей постійно ті самі, які вже стали друзями. Час від часу в скайп конференції зявляються нові люди з абсолютно різних країн, таке спілкування дуже цікаве і корисне. Це спілкування зламало мовний бар’єр, який як вияволося більше психологічний ніж мовний 🙂 В LinguaLeo завантажую слова з курсів і кожного дня треную заходжу на це сайт.(для збільшення мовивації оплатив річний абонемент). Час від часу роблю вправи з граматики з “Червоного Мерфі”. Стараюсь читати художні книжки на англійській. Зараз на роботі спілкуюсь з американськими колегами. Вдома при можливості роблю вправи для покращення вимови та правильного наголошення слів в реченнях. В даний момент вивчення набагато цікавіше ніж спочатку. Ось така моя історія…

   P.S. На мою думку на перших етапах ефективність більша при навчанні з репетитором.

   Відповісти
   • Дякую, що розшарив свій власний кейс! Дуже цікаво.

    Я з першого класу в школі вивчав англійську, тому, чесно кажучи, важко себе поставити по справжньому на місце людини, що ще абсолютно нічого не знає про цю мову. Думаю ідея з репетитором для початку – хороша!

  Опублікувати коментар

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Ви не робот? ;) *