Однією із найбільших проблем, яку вам потрібно вирішувати, коли працюєте на себе – це, власне, заставити себе працювати. Більшість людей, які працюють на найманій роботі чи навчаються в універі, не мають даної проблеми. Адже вони мають визначені терміни для виконання певної роботи. Ці терміни визначають за них інші. То ж, якщо ви не встигаєте виконати потрібну роботу у потрібний час, з’являється шанс, що вас звільнять. Боячись звільнення (чи вильоту з універу) ви, зазвичай в останній момент, але вчасно, виконуєте призначене завдання. Принаймні я так завжди робив – в останню хвилину, бо вже дуже треба.

Програміст початківець, людина, яка ще навчається програмуванню, щоб отримати свою першу роботу, тимчасово опиняється в схожій позиції із бізнесменом (або самозайнятою людиною). Поки для вас немає ні завдань зверху, ні термінів, нічого. Все, що треба робити – ви придумуєте і плануєте для себе самі. Все, що робите – потрібно лише вам. І успіх всієї затії залежить лише від вас.

Що це все для нас означає? А те, що ми доволі часто не можемо довіряти самі собі у тому, щоб себе змотивувати. Я це знаю, адже сам колись працював на найманій роботі. Та й і зараз, працюючи із командою над клієнтськими проектами, інколи мотивація приходить виключно від “горящих” термінів проекту. Проте, коли перейшов на власні хліба та почав навчати студентів програмуванню, прийшлось вирішувати дану проблему і шукати шлях, щоб вже нарешті щось зробити не через те, що горять для когось терміни, а тому, що я сам так хочу.

Так. Цю проблему дійсно можна вирішити. І ви також можете навчитись даного вміння. Я не супермен. Я досить часто лінуюсь, прокрастиную, навігую соцмережами, бігаю до холодильника замість того, щоб добити пост в блозі, боюсь зазнати невдачі у новому починанні як будь-хто інший. Але для того, щоб обходити дані проблеми, я намагаюсь використовувати наступні 6 технік, щоб таки зробити власні заплановані речі без боса наді мною:

  1. Почніть. Якщо вам потрібно написати код, просто сядьте за стіл з вашим комп’ютером і відкрийте редактор коду. Якщо постійно втікатимете у інші, нібито важливіші чи нагальніші справи, як от прибирання в хаті, чи перевірити пошту, соцмережі, помити посуд… тоді так ніколи і не почнете. Натомість, просто сядьде за комп’ютер і відкрийте ваш улюблений редактор коду. Все решта додасться…
  2. Думайте про тих, кому ви допоможете. Кожного разу, коли роблю щось нове, важке, некомфортне, або просто вперше, згадую заради чого і кого я це все роблю, тоді одразу стає легше продовжувати. Вища ціль, особливо, якщо полягає у допомозі іншим – неабияк мотивує. Якщо ви хочете навчитись програмувати, тоді можливо ви допоможете рідним і близьким матеріально, коли отримаєте омріяну роботу, або створите програму, яка допомагатиме іншим людям у їхніх щоденних справах. Вкінці-кінців, ви допомагаєте самі собі. І в цьому немає нічого поганого. Адже ви не можете по-справжньому допомогти іншим, спочатку не допомігши собі.
  3. Безжалісно виділяйте час. Ви занадто зайняті? Дійсно? Я вам не вірю. Якщо ваша справа для вас важлива, тоді знайдіть на неї час. Перестаньте дивитись телебачення, читати безкінечні новини в соцмережах, навігувати в неті, погоджуватись на все, що вам пропонують ззовні, тимчасово трохи зменшіть час на зустрічі із друзями. Так, щоб отримати щось нове, вам треба хоча б частково віддати щось старе. По-іншому ніяк. Кожна річ має свою ціну. Просто виділіть щоденно час у своєму календарі. Бажано зафіксуйте час серед дня. Кожного дня в один і той час. І не дозволяйте нікому і нічому забирати його у вас. Поза ним – робіть що завгодно, але даний невеликий проміжок часу відведіть на те, до чого ви дійсно самі прагнете. Те, що справді важливо для вас.
  4. Починайте з найменшого можливого кроку. Якщо б я постійно думав, що маю написати книгу на 600 сторінок, я б ніколи навіть не почав. Спочатку я розділив її на глави, кожну главу на секції, кожну секцію на речення-тезу для неї. А першим кроком було відкрити редактор на блозі і написати заголовок продажної сторінки “Веб-розробка з Python та Django для Початківців“. Для вас може бути першим кроком – встати з ліжка або сісти за стіл комп’ютера, або відкрити ноутбук. Чим менший і простіший крок, тим більша ймовірність, що ви його зробите. Поступово збільшуйте і ускладнюйте ці кроки. І ви не відчуєте як біжите на повній швидкості до своєї цілі, а усі, спочатку некомфортні, завдання зараз робите просто за звичкою.
  5. Не втікайте від страху почати. Ми, люди, інстинктивно уникаємо нових некомфортних ситуацій. Ми не хочемо переживати відчуття страху. Але, на жаль, без нього, людина не може розвиватись і чим більше ви кидаєте себе за зону комфорту, тим швидше ви досягаєте нових вершин. Тому сам час визнати, що страх – це нормально, що ми усі його відчуваємо. Я, наприклад, постійно його відчуваю, коли роблю нову річ: перший блог пост, перший вебінар, перша книга, перший студент, перший клієнт… Кожного разу я уявляю найгірший сценарій, який може статись при моїй невдачі, і, насправді, розумію, що не так вже й це все страшно. Це допомагає рухатись далі. Просто визнайте і прийміть те, що страх і відчуття дискомфорту – це нормальна річ, якщо займаєтесь новими для себе речима.
  6. Зобов’яжіться публічно. Це один із найпотужніших інструментів, щоб досягнути мети. Ви ніби створюєте над собою уявного боса у вигляді оточуючих, рідних, близьких чи друзів у соцмережах. Якщо маєте проблему із доведенням справи до кінця – зобов’яжіться перед другом, а ще краще посперечайтесь на великі гроші, що завершите. Дуже потужна техніка. Постійно сам її використовую в різних цілях. Адже людина я, по своїй природі, досить лінива та з поганою самодисципліною. Якщо я можу, тоді ви точно зможете 😉

***

У вас може бути свій, трохи інший, список “допомагалок”, який працює саме для вас. Але ідею основну ви маєте вловити із вищенаведених пунктів.

То ж, я думаю, ви можете зробити це. Навіть, якщо вам некомфортно чи боязно починати нову для вас справу. Ви можете регулярно виділяти час для тих справ, що потрібні саме вам. Ви можете знаходити натхнення та мотивацію у тому, щоб допомагати іншим та, звісно, самим собі. Ви все це можете.  Я у вас вірю 🙂

А які у вас техніки, що допомагають робити нові для вас речі без боса згори?