Якщо ви є власником онлайн ресурсу або займаєтесь оптимізацією клієнтських вебсайтів під пошукові сервіси, тоді у цій статті ви знайдете основні моменти SEO оптимізації. Також веб розробникам буде корисно дізнатись кілька фактів, адже саме вони є тими, хто займається технічною стороною SEO.

SEO Оптимізація

В короткій формі я виклав тут основні правила правильної оптимізації. Заводьте дану сторінку собі у закладки та регулярно звертайтесь до неї кожного разу, коли працюєте з новим вебсайтом, щоб часом нічого не пропустити.

Що ж ми з вами розберемо у даній статті?

 • Що таке SEO?
 • Оптимізація на власній сторінці
 • Оптимізація поза сайтом
 • Усе решта!

Що таке SEO?

Простіше охарактеризувати чим SEO не являється:

 • це не купівля ключових слів
 • це не дзвінок в Гугл супорт з проханням поставити ваш сайт у потрібне місце в результатах пошуку
 • зазвичай це не швидкий процес
 • це не секретні прийоми та хаки (хоча є багато чорних SEO технік)
 • це не надто складно, якщо ви вже опанували основи. Пошуковики Google та Bing самі прагнуть допомагати вам бути вище в результатах пошуку, якщо ви надаєте класний контент на сторінках вашого сайту.

Статистичні компанії стверджують, що 70% усього трафіку в інтернеті припадає на органічний пошук і 30% є оплачуваним трафіком.

Оплачуваний та Платний Трафік

Оплачуваний та Платний Трафік

Щодо важливості позиції вашого сайту у результатах пошуку, то кажуть, що 38% усіх кліків припадає на перший сайт у результатах і 75% на перші 5 позицій. Ось чому SEO є на стільки важливим: більшість людей взагалі не переходить на другу сторінку у результатах пошуку, натомість вони змінюють свої пошукові слова і знову ж таки шукають серед результатів лише першої сторінки.

Так працює людський зір, що ми в першу чергу звертаємо на перші п’ять позицій у результатах пошуку:

SEO Heatmap

Куди ми дивимось на сторінці пошуку

Означення SEO за 60 секунд 🙂

 • слова, які ви використовуєте є важливими
 • заголовки ваших сторінок є важливими
 • посилання з інших сайтів на ваш є важливими
 • слова у цих зовнішнішх лінках є важливими
 • вміння вкласти сторінки свого сайту у індекс пошуковика є важливим
 • ваша репутація є важливою
 • соціальні медіа є важливими
 • свіжість вашого контенту є важливою

Якщо дуже просто, то усі ми хочемо бачити наш сайт першим у Гугловому пошуку за потрібним нам ключовим словом.

Одне з найважливішим правил SEO оптимізації:

Спочатку напишіть хороший текст на вашій сторінці, а вже тоді оптимізуйте його. Думайте про ваших користувачів, а не про пошукові сервіси.

Оптимізація на власній сторінці

Що включає в себе оптимізація всередині власного сайту:

 • дослідження потрібних вам ключових слів та намірів людини, що шукає
 • мета-теги заголовків (title)
 • мета-теги описів (meta description)
 • заголовки в тексті сторінки (h1)
 • оптимізація зображень
 • вміст тіла сторінки, основний текст
 • тексти внутрішніх посилань

А тепер давайте пройдемось коротко по кожному з даних пунктів:

Дослідження ключових слів

Для чого воно взагалі потрібно? Щоб не всліпу створювати новий сайт, а одразу підготуватися у напрямку правильних ключових слів та правильно почати оптимізувати ваш сайт для пошуковиків. Як то кажуть – дослідження ринку, щоб знати:

 • хто і що шукає
 • на скільки багато і часто це шукають
 • чи велика конкуренція у даному пошуку

Основний інструмент для дослідження ключових слів: Google Adwords Keyword Tool.

Завжди забирайте галочку “широка відповідність” (broad match), а натомість використовуйте спосіб пошуку “точний збіг” (exact match). Думайте про можливі наміри людини, яка шукає. Що дана людина насправді шукає?

Шукайте синоніми використовуючи параметр “~”.  Гугл надасть вам ряд підказок для синонімів, які можете успішно використовувати на своїй сторінці для кращих результатів.

Можливі наміри людини, яка здійснює пошук:

 • навігаційні запити
 • запити за інформацією
 • запити з метою певного комерційного дослідження
 • запити з метою щось придбати

Мета-тег Заголовок (Meta Title)

Це один з найпотужніших аспектів в SEO оптимізації. Це тег у шапці (head) вашої сторінки, не видимий на сторінці, але видимий у заголовку закладки бравзера. Ну і звичайно видимий для пошуковика та використовується у тексті головного посилання серед результатів пошуку.

Цей тег вказує вашим відвідувачам та пошуковикам тему вашої сторінки.

Рекомендована довжина даного тегу – 65 символів. Заголовки повинні бути унікальними для кожної сторінки на вашому сайті.

Мета-тег Опису (Meta Description)

Мета Опис повинен не бути довшим, ніж 156 символів.

Ваше основне ключове слово сторінки повинне бути частиною опису. Опис не впливає напряму на ваш рейтинг серед результатів пошуку, але напряму має відношення до того, чи клікне людина на ваш лінк чи ні.

Мета тег також невидимий вашим користувача, а видимий лише пошуковикам. Пошуковики використовують його для відображення опису вашої сторінки у своїх результатах пошуку.

Тег заголовка (H1)

Теги заголовків на сторінці використовуються, щоб логічно погрупувати текст на вашій сторінці. Основне ключове слово сторінки вартує хоча б раз включити у тег заголовка. Ну і як з усіма іншими аспектами SEO – головне не перестаратись.

Хорошою практикою є використання заголовка першого рівня (h1) не більше, ніж одного разу на сторінці.

Основний текст сторінки

Насправді немає якогось спеціального обмеження щодо довжини тексту на сторінці. Але я б рекомендував не менше 100 слів, щоб пошуковим мав що індексувати. Зазвичай старюсь тримати власні пости в розмірі від 500 до 2000 слів. Але, знову ж таки, якщо треба більше – без проблем, ваш читач важливіший, ніж Гугл Робот 😉

Важливі ключові слова варта згадувати у перших 50-100 словах тексту. Якщо не виходить, тоді краще думайте про вашого користувача, а не пошуковик. Основне, щоб текст був органічним і змістовним для людини. Якщо контент подобається людині, то сподобається і пошуковику.

На коротких сторінках ключове слово варта згадати 2-3 рази. Знову ж таки, не перестарайтеся.

Якщо вам важко працювати з вашим ключовим словом на сторінці – можливо дана сторінка не є підходящою для даного ключа?

Оптимізація Зображень

Пошуковики не можуть бачити зображень (хоча вже є технології і думаю скоро зможуть) таким самим чином як це можуть бачити люди. Тому роботи звертають велику увагу на атрибути alt тегу зображення (img).

Використовуйте даний атрибут, щоб повідомити пошуковику про що це зображення та передати назву файла зображення.

Внутрішні Лінки

Текст, який ви використовуєте в лінках – має значення! Пошуковики використовують лінк при аналізі сторінки, на яку даний лінк вказує. Тому у тексті лінка варта вказувати ключове слово сторінки, на яку він посилається.

Таким чином лінки з текстом на зразок “вебсайт”, “клікніть тут”, “перейдіть сюди” є занадто загальними та не допомагають пошуковику краще проаналазіувати сторінку, на яку посилається даний лінк.

Якщо в тексті вашої статті трапляються фрази чи слова гарно описані на інших сторінках вашого сайту, тоді лінкуйте їх туди. Це допоможе вашим читачам легко шукати потрібну інформацію, а пошуковику правильно складати сторінки у своєму індексі.

Оптимізація поза власним сайтом

Оптимізація вашого сайту не закінчується на ваших власних сторінках, а лише служить відправною точкою. SEO оптимізація поза вашим сайтом є другим великим куском роботи, яку зазвичай приходиться проробляти для ефективного просування сайту.

Пошуковики звертають велику увагу на те, як ваш сайт виглядає для зовнішнього світу. Посилання із сайту A на сайт B сприймається як голоc “За” сайт B.

Це називається побудовою лінків.

Якщо б усі лінки були однаково важливими, тоді б сторінка з найбільшою кількістю лінків на неї завжди була б у топі пошуку!

Проте не буває двох однакових лінків. Кожен лінк має власну вагу. Зазвичай перемагає не кількість, а якість лінків на ваш сайт. Якщо на ваш сайт має лінк лідер ринку, з хорошою репутацією, тоді ваш сайт буде важливішим для Гугла, ніж той на який посилаються слабші гравці ринку.

Побудова лінків на ваш ресурс є довготривалою роботою, а не одноразовою активністю. Побудова лінків – це ціла мульти-мільйонна галузь, адже велика частина трафіку в інтернеті відбувається саме завдяки купленим лінкам.

Якщо коротко, то основне пам’ятати наступні чотири важливі правила:

 1. отримуйте лінки з хороших, вартих довіри ресурсів;
 2. відповідно уникайти лінків з ресурсів з поганою репутацією;
 3. так само і в протилежному напрямку: розміщуйте у себе на сайті лінки лише на хороші перевірені ресурси;
 4. відповідно не розташовуйте на своєму сайті лінки на погані вебсайти.

Усе решта!

Аналіз лінків конкурентів

Щоб обігнати конкурента в результатах пошуковика дуже важливо знати що він робить, щоб бути на тій позиції де він зараз є. І оскільки побудова лінків на ваш сайт є одним із найшвидших і ефективніших методів просування вашого сайту в результатах пошуку, рекомендую проводити дослідження конкурентів на предмет Побудови їхніх Лінків.

Ось кілька інструментів, що дозволять вам це зробити ефективно:

З допомогою даних інструментів ви отримаєте багато інформації про те, хто лінкується на вашого конкурента.

Соціальне Медіа

Віднедавна представлення вашого вебсайту у різноманітних соцмережах напряму впливає на його позицію у результатах пошуковиків.

Дана тема дуже обширна і заслуговує окремого великого поста. Тут даю лише необхідний мінімум, який вам треба зробити:

 • зареєструйте профілі свого сайту у найпопулярніших соцмережах (facebook, twitter, vkontakte, google plus, linkedin – список необхідних мереж залежить від ніші вашого сайту);
 • регулярно постіть там корисний контент та збирайте базу фоловерів/підписників/фанів, які поширюватимуть і лайкатимуть ваш вміст (пошуковики тепер звертають на це увагу!);
 • використовуйте сервіси як от hootsuite.com, щоб одним махом постити контент одразу на усі ваші профілі в різних соцмережах, це зекономить вам купу часу;
 • потурбуйтесь про правильне представлення автора постів на вашому сайті; чим популярніший даний автор в соцмережах, тим вище буде позиція його сторінки на вашому сайті в пошуку.

Корисні інструменти для SEO

 • Гугл Аналітика – просто необхідний інструмент для ведення статистика на вашому сайті;
 • Google Webmaster Tools – знову ж таки від гугла, допомагає виявляти та прибирати технічні проблеми з вашого сайту;
 • Adwords Keyword Tool – інструмент, що дозволить вам дослідити ключові слова у необхідній вам ніші;
 • Діагностика Лінків – безкоштовний Firefox плагін, щоб аналізувати лінки на сайт;
 • Google Trends – знову ж таки дослідження ключових слів, але у глобальнішому масштабі, щоб побачити певні тренди та підпасувати свій сайт під них у майбутньому;
 • Marketing in the Age of Google – кльова книжка по SEO та цифровому маркетингу.

Надіюсь дана коротка вижимка (шпаргалка) пригодиться вам у вашій щоденній роботі.

Як бачите, незважаючи на те, що SEO оптимізація є досить складним і обширним заняттям, основні правила є досить простими. Тому, якщо ви ще не PRO в SEO, рекомендую спочатку розібрати базу, а все решта згодом.

А які правила та техніки по SEO оптимізації використовуєте ви?

P. S. В одній із наступних статей на SEO тематику спробую копнути глибше у будування лінків.