Програміст Початківець: З чого почати свій програмістський шлях

  У моїй поштовій скриньці, в приватних повідомленнях соціальних мереж я регулярно отримую масу запитань від людей, що хочуть пов’язати своє майбутнє з професією Програміст. А також від тих, хто вже навчається, або закінчив навчання, але тепер на роздоріжжі в пошуках першого місця праці.

  Programming Road

  Фото з @www.jonathanfsullivan.com

  І замість того, щоб кожен раз повторювати свої відповіді, думки та поради кожній людині окремо, я вирішив почати викладати відповіді на подібні питання у себе на блозі. Таким чином цим постом я розпочинаю серію статтей під назвою “Програміст Початківець”. Це буде близько 10 статей, які я буду готувати приблизно раз в тиждень, де будемо висвітлювати наступні проблеми:

  • з чого почати свою кар’єру програміста
  • як готуватися до свого першого інтерв’ю на роботу
  • що ще потрібно знати і вміти програмісту окрім самого програмування для досягнення високих результатів у даному напрямку
  • як обрати правильний напрямок, спеціалізацію для себе
  • як постійно тримати свої знання та вміння в тонусі, як то кажуть “up to date”
  • розглядатимемо доступні інструменти та сервіси, які допоможуть вам швидко навчатися
  • обговоримо модель OpenSource як інструмент для набуття практики, а також як плюс у вашому резюме
  • англійська – це важливо для програміста? з чого краще почати, і що саме важливо знати?
  • як правильно обирати для себе місце праці та компанію
  • та інші теми, які вспливуть у нас як важливі в ході нашої серії постів. Тому ваші коментарі до статтей – відіграють важливу роль для вирішення – що є важливим для Початківця Програміста 😉

  З чого почати свій програмістський шлях

  Я довго думав, який же ж найкращий, ідеальний варіант, щоб пошвидше визначити, чи підходить тобі програмування, щоб пошвидше осягнути базу і пошвидше найти першу роботу. І в кінці кінців, перебравши свою історію, історії знайомих та друзів програмістів, зрозумів, що ідеального варіанту не має. Кожній людині підходить її стиль, швидкість навчання, її шлях до програмування. Кожен має різні стартові умови (хтось поки повний нуль, а хтось закінчив універ по програмістській спеціальності), відповідно і шлях подальший буде різним.

  Тому замість давати конкретний список-інструкцію до дій, я краще опишу кілька ідей та варіантів, та наведу деякі думки та поради, які спрацювали для інших людей та які можуть спрацювати та навести на правильний напрямок саме вас. До речі, що спрацювало саме для мене і як як прийшов у програмування я детально описав на сторінці моєї історії. А тепер розділимо це все на кілька етапів:

  А чи треба мені взагалі це Програмування?

  Це питання стосується в першу чергу тих людей, які на даний момент не мають ніякого відношення до програмування, але задумуються над ним “як варіант”. Привабливі зарплати, комфортні умови праці, можливість вільного графіку та й взагалі можливість працювати з будь-якого куточку планети робить професію Програміста (та й взагалі IT-шника) дуже привабливою.

  У цьому випадку завдання номер 1 – розглянути не лише плюси, але й “мінуси” (я б швидше назвав нюанси) даної професії, які допоможуть краще зрозуміти чи вона для вас, і одразу відрізати частину охочих:

  • ви кайфуєте від проведення 8-ми годин на день перед монітором вашого комп’ютера?
  • ваc більше втомлює знаходитись постійно серед великої і шумної компанії людей, чи більше від відсутності такої компанії? Тобто від часу, проведеного без спілкування з собі подібними 🙂
  • ви отримуєте масу задоволення від того, що кожного дня вивчаєте і взнаєте щось нове для себе? Думка, що все життя потрібно буде “студентом” – вас не лякає?
  • вам більше подобалась математика в школі чи гуманітарні науки? (ніби очевидне питання, але тим не менше отримував багато питань від людей, яким явно математика в школі не йшла і не подобалась…)
  • ну і на кінець просто уявіть свій ідеальний день у свому ідеальному світі, пофантазуйте, … Буде там Програмування? 🙂

  Я аж ніяк не хочу відбити бажання стати програмістом, лише якомога швидше з’ясувати чи вам це дійсно необхідно, щоб бути щасливим у житті і отримувати задоволення від роботи.

  Загалом вище наведені питання не є 100% відповідю на те чи підходить вам IT галузь загалом, адже спеціальностей є багато і в різних напрямках, від технічних і аж до творчих, від пригідних для інтровертів і аж до тих, хто не може жити без шумної компанії людей. Проте, якщо ми говоримо про людину, яка більшість свого часу пише код за монітором свого компутера – Програміста, тоді більшість вище наведених питань, з мого досвіду – працюють.

  Для тих же ж, хто уже навчається чи закінчив ВУЗ, думаю дане питання уже вирішене, адже людина уже спробувала, і таки розуміє, що їй подобається. Якщо ж спробувала і не подобається, або не дуже “получається”, тоді знову ж таки, раджу переглянути своє відношення до даної професії і визначити чи дійсно вам це треба для щастя!

  Тут головне зрозуміти, що всі ті плюси професії Програміста, які у наші дні приваблють багато людей ззовні з інших сфер діяльності, не зможуть дати щастя, якщо немає задоволення і самореалізації від основного – від процесу кодування.

  З чого почати навчання?

  Окей. Я пройшов випробування попередніх питань і визначився – так дійсно воно мені потрібно і таки підходить, і я хочу продовжити та принаймні спробувати далі сам процес навчання.

  З чого ж почати?

  Знову ж таки, варіантів маса, чогось універсального не існує. Для кожного працює своя методика. Щоб зрозуміти, що треба робити і як навчатися, з чого починати, давайте коротко оглянемо кілька варіантів як люди ставали програмістами. Наводжу з власного досвіду та досвіду знайомих програмістів:

  • “Батько – Програміст” – підсадив сина на програмування із самого дитинства, все очевидно, логічно і просто. Дитині навіть у Універ можна не йти, до того моменту вже знає чого хоче, і переважно уже навіть десь працює. Можливо навіть створює власний програмний продукт і фірму.
  • Усі йшли на Комп’ютерну Інженерію і я пішов, спробував, сподобалось – все чудово, тепер працюю.
  • Закінчив навчання по іншій спеціальності, зрозумів, що не моє, вирішив шукати щось інше. Підвернувся знайомий і порадив програмування, навіть допоміг з навчанням в ролі ментора. Самоосвіта + менторство + в процесі виявилось що моє = тепер працюю програмістом.
  • Уже в житті все класно, робота непогана, ніби нічого особливо не шукаю і не хочу змінювати. Але от одного разу попросили на роботі допомогти із сайтом фірми, я заліз туди, і за кілька тижні після “Гугління” і вичитуванні туторіалів, підправив їм кілька сторінок (при чому перед цим не розбирався в програмуванні взагалі). “Тєма” сподобалася – я почав займатися цим як хоббі. Згодом хоббі перейшло в професію, тепер я програмую.

  Якщо ви вже працюєте програмістом, який з вище наведених сценаріїв ваш? Чи можливо у вас ще щось із іншої серії? Мій варіант – це “закінчив навчання по іншій спеціальності і зрозумів, що не моє”.

  Отже бачимо, в кожному випадку навчання було різним, в одному батько навчав сина повільно з дитинства, і іншому універ привив любов до кодування, ще в іншому – потреба в пошуку роботи, і на кінець – проста випадковість – попросили подивитися до коду на роботі.

  Таким чином можемо перечислити кілька варіантів навчання:

  • самоосвіта – це найпотужніший інструмент (книжки, навчальні матеріали та курси, практичні персональні завдання, будь-які ресурси в неті). Це інструмент, яким кожен програміст користується найбільше протягом усього свого життя. Єдиний нюанс – він надзвичайно важкий як єдиний інструмент на самому старті. Зазвичай треба шукати додаткових інструментів навчання, коли ви лише починаєте свій шлях у програмуванні.
  • старий добрий Універ – хороший варіант, якщо ви щойно після школи, і хочете отримати основи алгоритмів, програмування і всього іншого, що не обов’язково будете використовувати, але що дасть вам загальне розуміння професії, основ і полегшить подальший шлях. Мінуси – аж 5 років, і все одно без першого найважливішого інструменту Самоосвіти – не дієвий нажаль.
  • знайти Ментора – знайти людину, яка буде вас скеровувати у правильному напрямку, давати задачі, перевіряти. Цей інструмент тісно працює із Самоосвітою. Власне велике бажання + напрямок і порада від Ментора = працюють чудово! Це варіант, який спрацював для мене. Мінус – все ж таки важкувато на старті, і забирає мабуть більше часу, ніж наступний інструмент.
  • спеціалізовані практичні курси – це дуже хороший інструмент для початку, так само як і Університет, але тут є більший акцент на швидкість навчання, кінцевий результат (навчитись конкретної техніки і застосувати її на місці роботи). Самоосвіта тут звичайно також необхідна, але порівняно з Ментором – простіше початківцю освоїти ази маючи чіткий план дій і більше регулярної допомоги на курсах як від вчителя так і від цілої команди студентів. Курси також бувають різні – при програмістських фірмах (ціль – знайти працівників), персональні тренери (ціль – допомогти з освоєнням певної технологої чи допомогти у працевлаштуванні), …

  Залежно від ваших вподобань, характеру, силі бажання потрібно обирати і пробувати вище перечислені методи. Варта навіть пробувати різні, щоб зрозуміти який краще працює для вас. Ціль у всіх одна – навчитись програмувати і отримати роботу. Чи не так?

  Детальніше про кожен із інструментів та підходів навчання ми з вами поговоримо у наступних постах нашої серії. Зокрема про те, як і де шукати їх, правильно визначати, який вам більше підходить і для чого, про це все ми спробуємо написати в подільших постах. Коментуйте з вашими техніками навчання. Цо саме вам допомогло, або ще й досі допомагає?

  І на завершення…

  Це перший пост був більш загальним вступом, щоб ми визначилися чи нам потрібно програмування взагалі, і щоб отримати перші підказки стосовно того, що робити далі і який метод навчання собі обрати.

  В наступних статтях ми в деталях будемо розглядати кожен з етапів навчання, а також аналізувати різноманітні інструменти, підходи та сервіси для полегшення нашого “студентського” життя 🙂

  А яка була ваша історія? На якому етапі ви зараз знаходитеся? Якої інформації бракує саме вам, щоб рухатися далі по “Програмістській Драбині”? З чим ви не згідні у даній статті? Можливо для вас працює щось таке, чого бракує в описі даної статті? Будь-ласка коментуйте і давайте визначати, що нам цікаво, як саме можна допомогти Початківцям Програмістам і пропонуйте наступні теми для серії “Програміст Початківець”.

  Якщо стаття була для вас корисна – тисніть Like! Якщо маєте серед знайомих та друзів людей, яким вона також може бути корисна, діліться лінком на неї! Чим більше лайків, тим більше в мене мотивації і розуміння, що це комусь потрібно 😉

  До наступного зв’язку!

  Хочете першими дізнаватися про наступні статті у нашій серії “Програміст Початківець”? Тоді підписуйтесь на розсилку мого блогу:

  Коментарі:

  1. Корисна інформація!
   Про себе: мене звати Юля, мені 11 і я недавно захотіла стати програмістом 🙂

   Відповісти
  2. Віталій, це все дуже класно, але чи можна якось обійтись без Ментора, курсів і т. д., а просто шукати інформацію в інтернеті

   Відповісти
   • я вважаю що можна. звісно на це піде більше часу і терпіння

  3. Про себе: 25 років, 5 років вивчала філологію англійської мови – від історії до морфології та семантики. Потім – курси перекладу. Хочу пов’язати цю освіту з інформаційними технологіями, а саме з таким напрямком як Обробка Природної Мови (комп’ютерний аналіз та синтез природної мови). Реально взагалі починати свій шлях в програмуванні в 25, до того ж – з нуля?? Що порадите??

   Відповісти
   • Красота, мені 44. Почав вивчати Python і паралельно PyQT. І ні разу не вагався.

  4. Кнопку лайк не знайшов але це корисно запевняю Вас Віталій!

   Відповісти
  5. Доброго дня Віталій. Мені 14 , і я лише кілька місяців тому твердо вирішив стати прогорамістом. Я реально горю цим ділом , але прогрес стоїть на місці бо я просто не знаю з чого почати вивчати програмування. Скоро вже зможу користуватись комп‘ютером спокійно ( тобто качати програми , працювати із документами , текстами , файлами ну і взагалі буду користуватись ним з легкістю ) але не знаю де знайти і почати вчити якусь мову програмування так , щоб мені було зрозуміло. Все що я знайшов в інтернеті , направлене виключно на студентів (і це темний при темний ліс). Чи не порадите мені джерел інформації , які будуть зрозумілі підлітку?

   Відповісти
   • Раджу почати з самих основ і вивчити С++, після неї зможеш з легкістю вивчити будь-яку іншу мову програмуваня. Також гугли різні алгоритми та бібліотеки для цієї мови, це дасть тобі краще уявлення про цю мову. Ось сайт, з якого ти зможеш вивчити основи С++, http://cppstudio.com/uk/cat/274/ , там все легко і доступно пояснюється. Можеш також по практикуватись із задачами з цього сайту,
    http://informatics.mccme.ru/mod/statements/view3.php?id=2296&chapterid=2940#1 , вони закріплять твої знання та вміння. Якщо не практикуватимешся все швидко вилітатиме з голови – по собі знаю. Цікавим для тебе ще буде курс СS50 на Прометеусі,обов’якого пройде його. І ніколи не здавайся, потім вся твоя праця буде виправданою:) Успіхів!

  6. Я закінчую школу і планую вступити у ВНЗ на програміста, мені не вистачає самоосвіти в цій сфері, що порадите?

   Відповісти
  7. Доброго дня! Мені 14 років. Я думаю яку професію обрати після школи. У школі вивчаємо мову програмування”Phyton”(цього року почали). Як цією мовою програмування створювати програми та які? Що потрібно вчити чи читати щоб уже поступово вивчати цю професію?)

   Відповісти
  8. Доброго дня! Скажіть будь-ласка які шанси освоїти програмування коли немає можливості працювати за пк?

   Відповісти
   • Програмування – це робота за пк. Шансів 0.

  9. Віталій,я навчаюся у 8 класі наразі думаю про професію програміста, і от не знаю що мені робити.Оцінки з точних наук не дуже добрі,але програмування це ніби щось моє. Ну як люблю посидіти в компютері,пограти в різні ігри… незнаю чи після 9 класу можна йти на програміста і куди. Допоможіть будь ласка. ДЯКУЮ

   Відповісти
   • на програміста можна уже самому навчатись. в неті маса ресурсів. а потім з 11 поступати у вуз на IT факультети, хоча можливо до того часу вже працюватимеш і зароблятимеш гроші програмуванням якщо уже серйозно візьмешся за навчання 😉

  10. З чого можна почати свою роботу?
   Та порадьте куди можна влаштуватись?

   Відповісти
   • все залежить на якому етапі ви. якщо лише початківець і ще не програмуєте – спочатку треба практикуватись а вже потім шукати куди влаштуватись

  11. Доброго дня Віталій!
   Мені 16 років, я з 4 років за комп’ютером , дуже хочу бути програмістом, мені сподобалася ваша стаття.
   Я закінчую школу і хочу поступити на програміста,але в мене проблеми з точними науками а саме з математикою,в мене 7-8 балів по 11 шкалі.
   Я непогано розуміюся в комп’тері, але в програмуванні я ноль.
   З чого мені почати вчити программування,порадьте якісь книги або программи. Дякую 🙂

   Відповісти
  12. Доброго дня, Віталій , мені 15 років , я давно про те, аби піти навчатися на програміста/айтішника , але не знаю чи є для мене ідеальні варіанти, куди можна піти навчатися після 9 класу , тим більше , що школу я закінчив із не найкращими оцінками , а в фізиці і математиці я взагалі мілко плаваю , тому я невпевнений чи можуть мене Взяти начатись на давно-омріяну професію . Скажіть будь-ласка , чи можу все-таки стати програмістом із низькими оцінками

   Відповісти
   • У нас у місті (обласний центр) відкрилися копмьютерні курси “Шаг” і там набирають дітей уже з 9-ти років. Це дитячі групи. Дорослі відкриті для людей 55-ти років. На рахунок оцінок не переживай. Це не основне. Основне – розуміння. Однозначно, програмістом стати можеш, якщо на те у тебе є бажання.

  13. Вибачте забув запитати як можна чимкраще вивчити мову Python і де можна спробувати свої навички а запитуюу я це тому що – коли я скачав список слів в мові Python то ні одна з команд не виявилася правильною . І ще раз дякую

   Відповісти
  14. Добрий день це знову я , яхотів запитати де можна встановити Ubuntu, Git ,тайм-менеджер. Дякую наперед
   P.S.дуже люблю читати ваші розповіді і дуже корисні відповіді на коментарі.

   Відповісти
   • на своїй машині 😉 а де скачувати – гугл

  15. Добрий день мені 10 років я хочу запитати які базові знання потрібно отримати щоб могти працювати програмістом?

   Відповісти
  16. Доброго вечора. Мене звати Роман і мені 30 років. Скажіть будь-ласка – чи не запізно мені братися за вивчення програмування враховуючи той факт, що в школі я мякокажучи вчився недуже? Але одного разу, я спробував вивчення програмування на Турбо Паскалі 7 і мені дуже сподобався процес перетворення коду на робочу програму. Якщо не запізно, то чи є в мене шанс коли я освою якусь мову програмування, отримати роботу програміста без вищої освіти програміста? Завчасно дякую за відповідь!

   Відповісти
  17. Так, хороша стаття мені сподобалась….мені 14 і я хочу стати програмістом, навіть одним із кращих, та хочу ж спочатку зайнятися самоосвітою і я думаю де взяти відповідно книгу в якій буде саме те що мені треба з самого початку знати, чи можете ви мені щось порекумендувати? Буду вдячна)))

   Відповісти
   • книги не потрібні для початку. спочатку онлайн курс безкоштовний, щоб розібратись з основами мови програмування

  18. Добрий день Виталий мені 12 років я хочу стати програмістом Maicrosowt і сені треба помощь

   Відповісти
   • Класно що у такому віці вже знаєш чого хочеш. Чому саме Microsoft? Рекомендую підписатись на емейл курс Програміст початківець. З його допомогою складеш план подальших дій.

   • !Привіт !Віталій …я дуже хочу стати професійним програмістом ,але не можу визначити з чого саме почати

  19. Дуже дякую за статті. Я початківець ( дуже початківець ) і вирішив для себе зайнятись програмуванням, в мене така ж сама історія як і у Вас. Отримав іншу освіту, але зрозумів шо це не моє. Вирішив що буду програмістом. Для себе знайшов відповіді на запитання які мене цікавили. Тому, ще раз дякую!)

   Відповісти
  20. Добрий день або вечір…
   Мені 13 років і я хочу стати програмістом. Давно хотів стати ним, навіть спробував зробити (написати) гру і в мене трохи виходило (як для початку). Але не можу визначитись, з якого класу піти? Хоч зрозуміло що краще йти з 9 класу в якийсь ВУЗ, але мені потрібна порада досвідченої людини. Які предмети підтягувати та інше. 🙂

   Відповісти
   • пропоную починати уже. у ВУЗ йти не обов’язково щоб стати про програмістом, хоча звичайно буде корисно. особливо якщо вік дозволяє. а по предметах – математика і англійська. якщо є інформатика – 100%

   • Дякую за відповідь.
    І ще. Вже зараз хочу починати вивчати програмну мову, але не знаю з якої почати… Чи з Python, чи C++, чи навіть Java.
    Інформатику нас в школі викладають, але крім як писання в Ворді ми там більше нічого не робимо. Це вже не інформатика, а щось…

  21. мені подобається робота програміста но я незнаю з чого почати
   напишіть мені вк буд ласка є дуже багато запитань https://vk.com/id226653290

   Відповісти
  22. Привіт, Віталій. Мені 30 років. Раніше не займався програмуванням. І взагалі закінчив ВУЗ в іншій галузі. Два місяці тому “підсів” на Python, дуже подобається кодувати на цій мові. Щось виходить, щось не виходить, але не відбиває бажання навчатись. Що б ти порадив би для таких як я? Мені хочеться взятись за якийсь проект для початківців, але можливості зараз і знання явно недостатні… Як вибрати проект або з чого розпочинати проект початківцям, як я?

   Відповісти
  23. Почему вы открыли компанию, а не работаете на дядю? Ведь это же спокойнее, Виталий?

   Відповісти
   • По-перше, так для мене цікавіше, коли можу займатись різноманітною роботою, а не лише програмуванням.
    По-друге, не завжди і не для всіх спокійніше. Для мене спокійніше, коли я маю контроль над своїми доходами, а не хтось інший.

  24. Спасибо, Виталий, за сайт!

   Хотел бы уточнить: вы предлагаете читателям работать на дядю, а сами открыли компанию и, как я понимаю, возглавляете ее.

   Почему?

   Спасибо.

   Відповісти
   • Я допомагаю порадами тим, хто хоче стати програмістом. Чи у вигляді фрілансу (тобто працювати на себе), чи на іншого працювати. Не важливо.

  25. Дуже дякую за такий потрібний україномовний контент!
   Моя історія – після закінчення університету за спеціальністю інженер-будівельник п’ять років працював по спеціальності і навіть досягнув деяких успіхів, але зрозумів, що не отримую від цієї професії найголовніше – кайфу. Програмування обожнював ще у школі, тепер пробую займатись ним в якості хоббі, можливо стане моєю новою професією.

   Відповісти
  26. Привіт Віталій. Дуже гарна і надихаючи стаття.
   Ось моя маленька історія. Я закінчив фінанси в Україні, практично після акадамії переїхав жити в Канаду. Тут працюю економістом. Робота хороша, успіхи також. Недавно отримав сертифікат PMP. Наступна ціль програмування… Зажди мене це “підривало” і викидало багато адреналіну в крові :). Для своїх проектів програмую(звичайно на примітивному рівні) в Excel. Дуже подобається. Ще в Україні пробував створювати web site. Початки були але не вистачало часу.
   Так от, кінцева моя мета – це вивчити більше професію системного аналітика в IT і створити компанію. Можна брати тут(в Канаді) замовлення і створювати продукт на Україні. Здається це зараз досить актуально.
   Чи не можеш мене направити в правильне русло? Тобто можливо маленький план.
   – вивчення основити програмування а потім системного аналітика? Ти напевно знайомий з PMP certificate. Ідей багато, розмовляти з клієнтами досвід є.
   На разі дякую. Бажаю успіху в твоїх проектах.

   Відповісти
   • Привіт!

    Якщо є ціль створити свою програмістську фірму, то програмувати самому не обов’язково. Я б навіть сказав трохи заваджатиме твоя технічна експертиза при управлінні проектами.

    Так. Аутсорс на східну Європу дуже актуальний зараз. Нижчі рейти 🙂

    А щодо вивчення програмування: то спочатку треба набратись теорії, потім переходити до практичних завдань. Підготував покрокову інструкцію: http://www.vitaliypodoba.com/2015/01/programmer-from-scratch/

   • Дякую на разі. Прочитаю – відгукнусь.

  27. Віталій, як ви вважаєте, чи не піздно починати в 31 рік вчити програмування дівчині? 🙂
   Зрозуміло, що все індивідуально, але мені цікаво почути вашу думку, бо я не маю жодного знаймого програміста щоб спитати, а на моїх курсах з програмування я якось соромлюсь таке питати бо там всі юнаки:)

   Відповісти
   • Точно не пізно. Про дівчат нічого не можу сказати. А от про хлопців, то мій перший студента, який вже давно успішно працює програмістом, мав більше, ніж 35 років.

  28. Дякую за поради та взагалі за цей корисний ресурс!
   Віталію, якщо можна, порадьте будь-ласка, з чого почати. Вивчити всі мови – мета, як на мене, трохи недосяжна 🙂 допоможіть визначитися із напрямком. На сьогодні маю декілька сайтів (вордпрес) під контекстну рекламу та можу трохи “гратися” з кодом. На цьому мої знання закінчуються… Але обожнюю вивчати щось нове та розширювати власні обрії:) Що порадите вивчати, щоб відштовхнутися для початку від цього фундаменту? Чи реально якісно вичати одночасно декілька мов/напрямків? Зорієнтуйте, якщо не складно.
   Дякую 😉

   Відповісти
   • одночасно нічого не раду вивчати. краще по одному. а то будете як лучник який стріляє одночасно в кілька мішеней 😉

    все залежить чого хочете досягнути. підписуйтесь на курс і отримаєте кілька важливих критеріїв щодо вибору напрямку: http://www.vitaliypodoba.com/email-course-dummy-programmer/

  29. Доброго дня, Віталій!
   Дуже цікава тематика програмування.
   Справа в тому, що я вивчав Бейсик й паскаль 15 років тому назад й нічого не памэятаю.
   А тепер з’явилось стільки науковців у цій сфері діяльності що хочеться пізнати недри програмістів, й дуже люблю покапатись в секретних файліках компьютера.
   Але я не вмію.
   Чи можна як-то навчитись такому, щоб років через 1-2-3 самому почати працю з мозгами компьютера?
   Дякую.

   Відповісти
  30. Прочитал, спасибо.
   Действительно хочиться получить профессию программиста чтобы кайффать именно от этой работы. и думах что 8 часов в день точно смогу работатьс удовольствием.
   Обечение решил делать как курсы (ваши) и ваша книга + самообразование от сылок, которых полно в вашей книге, блогах.
   Цель: python+html+css+javascript для начала

   Відповісти
  31. Привіт усім.. мені 22 роки.. я не закінчувала нічого по відношенню професії програміста. але хочу стати програмістом. Дуже багато провожу часу за компютором. пробувала з пхп і хтмл в деяких сайтах і в іграх… я хочу створювати ігри.. не прості ігри а на подобі л2 асасин і так далі… тільки проблема у тому що я не знаю з чого почати.. з чого навчатись.. поможіть будьласка. і якшо вам не тяжко відпишіть в вконтакте мій ід 153120330

   Відповісти
   • Привіт,

    На загальні питання типу з чого почати, як стати програмістом, як навчатись, що треба і як шукати роботу, в цьому курсі знайдеш відповіді: http://www.vitaliypodoba.com/email-course-dummy-programmer/

    А щодо напрямку в іграх: спочатку визначись яку роль хочеш виконувати: програмувати логіку гри, 3d дизайн, придумувати gameplay, і т.д. Відповідно до цього треба буде робити наступний план.

  32. Привіт. Я зараз навчаюсь на системного інженера, і вже зараз розумію що це явно не для мене, в програмі є базові навички паскалю та мовою С, але цього явно не достантньо. Ви можете порекомнедувати літературу, або якісь джерела для освоєння програм, а також програми з яких варто починати навчання. Дякую за увагу.

   Відповісти
   • Привіт! З твого коментаря я зрозумів, що не є твоїм. Але не зрозумів, що твоє? Ти уже визначився що хочеш і чим хочеш займатись?

    А стосовно питань, до підпишись на цей курс. Там знайдеш відповіді: http://www.vitaliypodoba.com/email-course-dummy-programmer/

  33. Привіт, Віталію. Наразі переді мною постало питання куди поступати. Здавалось нічого серйозного, але я все не можу визначитись. З дитинства я думала, що хочу бути лікарем, але почавши з 9 класу займатись програмуванням, їздити на олімпіади та показувати кращий результат на обласному рівні, згодом мала досвід складання гри та познайомилась з веб-програмуванням, тоді в мене з*явилась думка піти вчитись на програміста. Загалом мені цікаво складати математичні програми, але є сумнів, що я не зможу освоїтись на вищому рівні.Знаю, що вибирати мені, але не можу обійтись без думки обізнаних людей. Підкажи, будь ласка.

   Відповісти
   • Привіт!

    Судячи з усіпіхів на олімпіадах програмування має піти. Але щодо бажань, мрій – тобі краще відомо 😉

  34. Оу, так у вас схожа історія, тільки у моєї продовження бракує, ну нічого, буду працювати над ним!

   Відповісти
  35. Вивчаю (ще студент, 5 курс, комп’ютерна інженерія СКС) комп’ютерні науки. За 6 років навчання, спочатку коледж, потім універ, зрозумів, що мене нічому толком не навчили. Програмую на тому, що потрібно було в Універі Pascal, C, C++, Delphi. Як хоббі займався розробкою вбудованих систем (пристрої на МК).
   Зараз, на початку останнього курсу навчання, аналізуючи ринок праці розумію, що я нікуди не годжуся, крім хіба що ремонту та діагностики ПК. З ООП майже не знайомий, як і з мовами веб програмування, за винятком HTML.
   Хочу опанувати перспективний напрямок у програмуванні.
   Цікавим для мене є усе, в чому я розбираюся. Є майже цілий рік, від цієї дати вільного часу. У мене є шанси на успіх?

   Відповісти
   • О. Цілий рік це дуже багато. Я за менше, ніж шість місяців отримав свою першу роботу. При тому, що я закінчува мех-мат. А там програмуванню майже не вчать. Так що до роботи 😉

   • Іще хотів спитати, чи варто починати свій шлях з веб на python, якщо у моєму місті (Черкаси) він не в ходу? Може так статися, що тут я робоче місце не знайду. У нас в основному РНР і Рубі популярні.

   • починай з в тому напрямку, де швидше знайдеш допомогу із зовні. Наставника, курси, групу однодумців…

   • Привіт, Віталію. Писав тут рік назад. Тому вирішив залишити невеликий фідбек про те, що сталося за цей час. Я майже пів року вивчав пітон, доки не зрозумів, що в своєму місті не зможу влаштуватися на роботу. Тому перемкнувся на РНР, і в підсумку влаштувався на роботу програмістом на Ruby on Rails. Трохи дивно вийшло.
    Працюю вже пів року, все норм 🙂
    Твої статті допомогли знайти мотивацію, за це дякую!

  36. Хороша стаття. Вище дописувач бідкався, що 24 роки, трохи пізно… Вище носа, головне бажання і наполегливість. Мені вже далеко більше, але я сам би не проти почати все з початку. Ще в середині 90-х закінчив один із ВУЗів Львова, працював програмістом. Писав тоді програми на С++ під DOS, пізніше на VisualBasic під Windows. Зараз я вже давно працюю в іншій галузі. Але і досі вважаю хорошим вибором фах програміста. Маю сина – цьогорічного випускника. Бачу його бажання і потяг до програмування. Пам’ятаю свої помилки, розчарування а також пошуки і тиняння з приводу вибору мови програмування, потреба вивчення мінімуму з необхідного (все знати НЕМОЖЛИВО!) з подальшим практичним застосуванням. Хотів би почути Вашу думку, щоб Ви порадили сину на моєму місці, на чому робити наголос в першу чергу – англійська чи програмування. Особисто зі свого досвіду – англійська (мій мінус).

   Відповісти
   • Мирославе, цілком із вами погоджуюсь! Пів року тому взяв на роботу джуніка, який вже далеко не студент. Не шкодував ні разу. Все вдається йому дуже швидко. Тому, основне – це бажання.

    А щодо англійської – то тут вже відповів на дане запитання http://www.vitaliypodoba.com/2014/04/newbie-programmer-is-english-so-important/
    А якщо коротко: Програмування важливіше на мою думку 🙂

  37. Привіт,
   гарна стаття!

   1. а що коли ти вже працюєш програмістом, але не впевнений в правильності вибору? Часом ти кайфуєш від роботи, а часом просто ненавидиш її:(
   2. щодо освіти, то будь-які з наведених варіантів закінчують все тою ж самоосвітою,))

   п.с. ваш дебаггер пропустив кілька синтаксичних помилок у статті=)

   Відповісти
   • Тарасе,

    1. як вже працюєш і не кайфуєш, тоді можливо не цікавий проект, також може бути, що настав час щось змінювати, можливо навіть спеціальність; може бути так що те що колись приносило кайф – тепер вже набридло, життя – довге, уподобання змінюються 🙂

    2. згідний, самоосвіта – це основне, всі інші варіанти навчання – зазвичай тимчасові, як то кажуть щоб пришвидшити і полегшити навчання

    Може бути, синтаксис української мови на даний момент у мене в скілах на нижчому рівні ніж мови пітон 😉

    дякую за фідбек!

  38. З приводу моєї історії… 3 роки вчився на фізико-математичному факультеті, вивчав програмування. Мій брат також програміст, ось так і потроху і вчуся….
   Обрав для себе саме веб-програмування, С++ вивчаю лише для того, щоб закінчити навчання у коледжі. Саме зараз знаходжусь на етапі вивчення Python, закріплюю навички з HTML5, CSS3…
   Прохання: у цій серії статей чи у якісь іншій покажи, як вивчати саме Python… Як він застосовується у вебі… Можливо, пару секретів:)

   Відповісти

  Опублікувати коментар

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Ви не робот? ;) *