Чи потрібна програмісту вища освіта?

Чи потрібна програмісту вища освіта?

Давніше я уже писав про варіанти освоєння професії програміста. Одним із таких варіантів є ВУЗ. Навчання у ньому є з однієї сторони довгим і часто невиправданим, але з іншої сторони може дати надзвичайно хорошу базу і розуміння професії.

У цій статті я розбирав спеціалізації у ВУЗах для програмістьких напрямків. А в даному пості хочу поділитись своїми думками і позицією щодо того чи потрібна вища освіта програмісту взагалі. Дане питання я неодноразово отримував від читачів блогу. Ось останнє із них:

Віталію, привіт.
На багатьох вакансіях програміста вказано, що потрібна вища освіта.
От в мене питання:
На скільки вища освіта важлива для програміста?
Що робити тим, в кого вона відсутня, це може погано вплинути на подальше просування по кар’єрній драбині?

Бачите, що питання стоїть в тому чи потрібна вища освіта саме для працевлаштування. Я ж розгляну ще і варіант чи потрібна освіта для отримання знань. Почнемо із другого варіанту:

Чи потрібна вища освіта, щоб отримати знання?

ВУЗ  однозначно дає хорошу базу і розуміння. Головне самому бути зацікавленим у знаннях, не халявити, самостійно здавати іспити і займатись паралельно самоосвітою. Якщо ваш вік дозволяє, або просто є запас часу, можна розглянути цей варіант для здобуття знань. Але це далеко не єдиний варіант отримати теорію та практику. Також візьміть до уваги, що актуальну практику далеко не завжди можна отримати у ВУЗi.

Альтернативно можна користуватись навчальними курсами (онлайн та оффлайн), наставником, приватними школами. На сам кінець навіть можна пробувати освоїти програмування самостійно. Цей варіант найважчий, але також можливий.

Детальніше про варіанти навчання та умови при яких варто вибирати ВУЗ знайдете у даній статті.

Лише підсумую, що ВУЗ далеко не єдиний і не обов’язковий варіант навчання. Навіть більше: його зазвичай не буде достатньо для отримання роботи. Досвіду і практики в більшості випадків вам прийдеться шукати самостійно.

Чи потрібна вища освіта, щоб отримати роботу?

За час, коли я працював найманим працівником пройшов близько 7-ми співбесід. І жодного разу мене не спитали про диплом і моє навчання. Свій диплом я ні разу не діставав із шухляди. Тим не менше успішно проходив інтерв’ю і працевлаштовувався. У всіх випадках для працедавця були важливі мої знання, навики та досвід. Нікого не цікавив документ про освіту.

Багато знайомих з прикладної математики в універі (ЛНУ ім. І. Франка) працевлаштовувались на фірми ще будучи на 3-му курсі університету. А отже ще не маючи диплома. Єдиним критерієм відбору для них слугувало їхнє вміння та бажання навчатися новому.

І навіть зараз, якщо глянути на доступні вакансії в інтернеті, то переконаєтесь, що більшість з них не містять вимог щодо вищої освіти та диплому. Головними вимогами є досвід роботи, навички, технології , англійська мова та персональні якості.

Виключенням є вакансії на програмістів, які повинні бути задіяні у складних математичних та інших наукових проектах. Подібні вакансії вимагають знань, які важче (проте також можливо) набути самостійно поза ВУЗом. Але таких вакансій меншість на ринку. Більшість вакансій програмістів на українському ринку не вимагають вищої освіти в IT напрямку.

До речі, в даній статті можете почитати про те, на скільки важлива математика для програміста. На деяких фірмах, таких як Google та Yandex, знання вищої математики вимагають практично від кожного працівника. Але, знову ж таки, такі компанії – винятки із правил.

Робота за кордоном

На завершення даного запитання ще хочу розглянути питання працевлаштування за кордоном. Базово є два варіанти, як програмісту потрапити на роботу в закордонну фірму.

Перший варіант: програміст працює на українській фірмі або філіалі закордонної фірми в Україні. Замовник або центральний офіс потребує команду, яка буде в головному офісі. Таких програмістів відбирають, звісно, без перевірки вищої освіти, адже вони уже працюють і показали результат. Зазвичай такий варіант не є дуже хорошим, адже вас заберуть закордон за трохи вищою зарплатою, яка, все ж таки, буде нижчою, ніж зарплата програмістів в тій країні.

В нас на свою початкову оплату ви житимете краще, ніж закордоном за нову оплату. Історії програмістів, що переїхали закордон працювати при таких умовах майорять в просторах інтернету і можете легко переконатись в моїх словах. Звичайно це не завжди гірший варіант, але варто ставитись з обережністю до подібних “переїздів”.

Другий варіант: ви самі знаходите вакансію на роботу за кордон у закордонній фірмі, або на вас виходить їхній спеціаліст по персоналу (наприклад через ваш профіль на linkedin.com). В такому варіанті в більшості випадках (але не у всіх)  від вас вимагатимуть диплома бакалавра або магістра комп’ютерних наук.  За кордоном вищу освіту у відповідному IT напрямку вимагають значно частіше, ніж у нас.

Тому можу стверджувати, що наявність чи відсутність відповідної вищої освіти ніяк не повпливає на ваші шанси знайти роботу в Україні. На щастя галузь IT поки залишається доволі прозорою і євпропейською. Приймають на посаду людину, яка дійсно відповідає потребам вакансії, а не є родичем чи другом менеджера. І це є ще однією причиною прагнути в IT 😉

Також важливо звернути увагу, що початківцю (джуніору) не варто одразу шукати варіанти за кордоном. Там, в більшості випадків, зацікавлені в уже сформованому спеціалісті. Адже ніхто не хоче оплачувати ваші затрати на зміну локації, якщо ще не зрозуміло, що ви приживетесь і зможете довести себе до потрібного працедавцю рівня.

Підсумуємо

Таким чином вища освіта для майбутнього програміста не є ні обов’язковим інструментом для навчання, ні обов’язковим елементом для працевлаштування в Україні.

Якщо ж плануєте шукати щастя за межами нашої держави, тоді при працевлаштуванні вашою спеціалізованою вищою освітою можуть цікавитись значно частіше.

А який ваш досвід щодо даного питання? В якому випадку ваша вища освіта була вам в пригоді?

 

Коментарі:

 1. Навчаючись у Виші ви оточені такими ж як ви співрозмовниками, які хочуть бути програмістами, або хочуть отримати диплом, про те, що вони вже “закінчені спеціалісти”, але 10-25 відсотків людей це Ваші майбутні контакти в професійній сфері, плюс професійне спілкування і колективний відпочинок, не дивлячись на те, що більша частина програмістів, “зануди”.

  Відповісти
 2. Можу розповісти на основі власного досвіду – я працюю на заводі (не програмістом, а звичайним інженером) і в нас без вищої освіти у відділ ІТ не приймають на роботу, але, наприклад, мій брат працює web-програмістом вдома (знаходить замовників сам) і в нього освіта – середня спеціальна (маляр-штукатур). Тому я роблю висновок, що вища освіта не обов’язкова і потрібна лише тоді, коли цього вимагає роботодавець. Якщо потрібної освіти немає, то це не заважає працювати тому, хто цього хоче.

  Відповісти
 3. Якщо коротко:
  – Краще, коли вища освіта є, ніж коли немає. Хоча, її наявність не є вкрай необхідною;
  – Коли і як отримувати (чи не отримувати взагалі) залежить, зокрема, від особистих цілей, особистих якостей, та особистого стану (соціального, психологічного, матеріального, тощо) на момент прийняття рішення.
  – Можна спокійно обійтись без вищої освіти, якщо ти мотивований та самоорганізований. Вмієш сам визначати цілі, адекватно оцінювати можливості, знаходити шляхи досягнення цілей.
  * Всьому цьому все одно доведеться колись вчитись. Чим раніше – тим краще, але вуз дає можливість рухатись коли в тебе не вистачає особистих якостей, і, звичайно, має переваги та недоліки порівняно з іншими альтернативами.
  * Однією з цілей у подальшому може бути отримання вищої освіти. Коли ця ціль добре усвідомлена, то й результат може бути кращим. І, дійсно, можна отримувати вищу освіту дистанційно і за кордоном.
  * “… пусть меня научат” зараз не працює навіть у вузі. В будь-якому разі має проводитись значна робота над собою. У вузі багато факторів, які можуть як допомогти, так і відволікти.

  Якщо детальніше, я би розглянув детальніше такі пункти:
  1. Функції вищої освіти (зокрема її відмінність від професійної).
  2. Сучасний стан вищої освіти (Україна, зарубіжжя).
  3. Альтернативи.
  Але то вже має бути окрема стаття.
  Віталій добре розглянув освітню функцію (яка не єдина) та альтернативи. З цієї точки зору – вища освіта (яка вона зараз є) не потрібна для професійної діяльності програміста.

  Відповісти
 4. А вона таки потрібна, спробуй фізику руху часточок запрограмувати для рушія без знання чисельних методів і, бажано, теор. механіки.

  Відповісти
  • потрібна, але не завжди у цьому випадку. більшість фізичних процесів вже описані у різних середовищах і двигунцях. (наприклад для ігор, в наукових програмах і т.д.)

 5. Досвід життя. Не вся вища освіта корисна вашому здоровью.
  Я закінчив універсітет і маю ступінь магістра комп’ютерних наук. І знаете скільки тих знань, що мені давали на парах знадобились в реальному житті та роботі? Не більше 20% про веб-технології майже нічого не розказували. Тому самоосвіта на 80% і це прикро.
  Той Pascal, якому навчають з перших курсів нікому вже не потрібен. Навчати простим азам програмування можно і в сучасних IDE це буде набагато корисніше.
  Зараз программа курса змінилась в ліпшу сторону але ж скільки таких як я “магістрів” вже випустили?
  Тому можна не гнатись за магістром, а здобувати освіту через інтернет. Унівеситет Мічігана, наприклад.https://www.coursera.org/specializations/python

  Відповісти
 6. Віталію, дякую за чергову цікаву статтю!
  Не можу поділитися досвідом з цієї теми, бо його ще нема, але от одне запитання, поки читав, з’явилося.
  Ти кажеш, що ніколи тебе не питали про диплом. Скажи, будь ласка, а ти його у резюме вказував? Адже зазвичай у резюме ця інформація повинна бути обов’язково (у інших професіях принаймні:)).
  Дякую)

  Відповісти
 7. Высшее образование не нужно не только для того, чтобы работать программистом, как утверждает Виталий, но даже для того, чтобы взять кредит в банке на развитие бизнеса. Спрашивают обо всем и интересуются всем, кроме диплома. А высшую математику я изучала в мат. классе. У нас был хороший преподаватель, благодаря ему я смогла поступить в ВУЗ. Лично мне, кроме поступления, знание высшей математики в жизни тоже не пригождалось.

  А в обучении, по моим выводам, главное – это хороший преподаватель. 

  Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Ви не робот? ;) *