Перед новим роком уже традиційно підготував і запостив статтю-рев’ю свого 2014 року та коротенько плани на 2015-ий. Одразу після цього серйозно задумався над тим, чому ж знову вдалось досягти не більше 30% задуманих цілей. При чому деякі речі, на які присвячував більше часу, не вдались, а інші, які навіть не планував, вдались із легкістю. І загалом, не можу сказати, що халявив. Над багатьома цілями добряче попрацював і, взагалі, я задоволений проробленою роботою. Чому ж сухі розрахунки показують лише 30% досягнутих цілей?

Після аналізу кожної із своїх цілей та те, як я над нею працював, або не працював, вдалось зрозуміти, які саме помилки зробив ставлячи цілі.

В даній статті поділюсь з вами тим, які помилки ми з вами найчастіше робимо при встановленні цілей, як краще планувати свої цілі та наведу кілька прикладів із застосуванням даних порад.

Почнемо із помилок при встановленні цілей:

Помилка #1: Некоректні цілі

До прикладу, я встановив собі за ціль продати 50 місячних страхівок на Plone CMS вебсайти. Ніби, на перший погляд, непогано поставлена ціль. Конкретна цифра і конкретне пояснення, що це саме має бути. Ми продали кілька страхівок, але число було далеким від планованого.

Проте дана ціль звучить швидше як причина для інших дій, менших цілей, проектів.  А таку велику ціль-причину для дій я буду тримав в себе швидше для мотивації.

Натомість, цього разу я б записав у список своїї цілей: створити продажний процес, а не прив’язуватись до кількості продаж.

Помилка #2: Я не можу контролювати результат

Продати 50 страхівок не вдалось саме тому, що ми не мали безпосереднього впливу на результат. І більшість інших цілий були також базовані на результаті: заключити контракт, досягнути певного рівня доходу, і т.д.

Я можу чітко контролювати лише те, що я роблю. Але нажаль у нас нема такого ж чіткого контролю над результатом наших дій.

Ми працювали багато, щоб сформувати продажну пропозицію, автоматизували і делегували розсилку різноманітних пропозицій, холодних листів і інших регулярних дій протягом кількох місяців. Проте очікуваного результату не досягли. Думаю частину речей ми робили правильно, в той час, як інша частина потребувала постійного оновлення і покращення. Ми не встигли доробити процес продаж і маркетингу до рівня, щоб назбирати необхідну для цілі кількість продаж.

Саме тому, ми все одно задоволені своєю роботою. Ми не халявили.

І навіть, якщо б ми все робили правильно, немає гарантії, що ми б досягли нашої цілі в продажах страхівок. Хто-зна…

Саме тому, цього року я формулюю свої цілі для себе не як кінцевий результат, а як список дій: створити систему продаж, завершити книгу (так, я поставив в оригінальному пості 1000 продаж – але це тепер буде як мотиваційна причина, але не як самоціль, далі у прикладах розкажу як її можа транслювати у список цілей і процесів), розробити пропозицію продуктизованого сервісу. Таким чином, я досягну цілі, якщо зроблю необхідні дії, а не якщо дані дії вплинуть належним чином на кінцевий результат, який далеко не завжди на 100% залежить від наших дій 😉

Помилка #3: В процесі року ми змінюємо думку про кінцевий результат

Минулого року я не продовжив працювати над Value-Based Pricing напрямком, адже в процесі зрозумів, що даний напрямок ще більше зав’яже особисто мене на клієнтах. Натомість з часом хочу працювати над бізнесом, а не у бізнесі. Тому, паралельно почали шукати варіанти відв’язки нашого заробітку від робочих годин та від високооплачуваних клієнтів і дивитись в сторону продуктизованих сервісів та продуктів.

Можна це вважати недосягнутою ціллю? Навряд. Ми просто змінили одну ціль на іншу. Тому офіційно – ціль не досягнули. Неофіційно – в процесі ми краще зрозуміли, чого прагнемо, тому вважаю це – успіхом.

В чому ж помилка, мабуть, спитаєте ви? Думаю в тому, що варто двічі спитати себе чи дійсно тобі це треба + проконсультуватись у інших.

Як висновок, на цей рік я перегляну цілі ще раз і підрівняю їх із власними цінностями і прагненнями. А також, прокунсультуюсь із людьми, що вже досягли того, куди цілюсь, щоб знати чи взагалі вартує дорога результату.

Помилка #4: Брак систем перевірки роботи над цілями

В мене є документ в Google Drive під назвою Кити. Там я складаю усі свої великі цілі та завдання на наступні місяці та роки. Минулого року я усвідомив, що 2 цілі просто вилетіли з голови. Я просто довгий час не заглядав у даний документ.

Цього року я краще попрацюю із системою перевірки своїх проміжних результатів. Як мінімум щомісячні нагадування в календарі значно покращать процес роботи.

Виправляємо ситуацію

Коли над головою висить надто амбіціозна цифра вашої чергової супер-класної і мотивуючої цілі – це, зазвичай, мотивує недовго. Перший тиждень, два, ну місяць від сили. Натомість вона додає неабиякий психологічний вантаж до вашої щоденної роботи. І з кожним днем він збільшується, адже дата цілі наближається, а результати зазвичай не з’являються миттєво.

Саме тому пропоную спробувати переключитись із  цілей у режимі “на результат”, до яких ми усі з вами так звикли ще зі школи,  на цілі у режимі “дій”.

Що для цього треба:

  • переключитись повністю на процес, а не на результат;
  • перестати очікувати швидких результатів;
  • не включати у цілі такі речі, на які не маєте безпосереднього впливу;
  • збудувати систему регулярних перевірок чи рухаєтесь ви у потрібному напрямку.

Ось кілька прикладів, як застосувати дані поради і перевести свої цілі “на результат” у правильні цілі сфокусовані на дії, процеси та звички:

  • якщо ви тренер: ваша ціль “на результат” є – зробити вашу команду чемпіоном; ваша правильна ціль має бути: збудувати хорошу систему щоденних тренувань та відпочинку;
  • якщо хочете стати програмістом: не ставте ціллю знайти роботу, а щодня писати код 2-3 години, 1 годину читати книжку або проходити теоретичний курс, і 30 хвилин вивчати англійську;
  • хочете написати книгу: виробіть у собі звичку писати щодня 500-1000 слів; або протягом 1-2х годин;
  • хочете побудувати багатомільйонний бізнес: ваша система має бути зосереджена на побудові продаж та маркетингу;
  • моя ціль “на результат” продати 1000 копій книги трансформувалась у: щотижня 1 гостьовий пост, щомісяця проведення одного вебінару, налаштувати публічно партнерську систему продаж, систематизувати маркетинг в соцмережах, партнерство із програмістами інших мов програмування, і т.д.

***

Проаналізувавши свої досягнути цілі, я зрозумів, що досягнув їх завдяки тому, що мав побудовані процеси або відпрацьовані звички, які заставляли мене рухатись вперед. А результат прийшов швидше як побічний ефект.

Таким чином, написання книги і доволі непоганий продаж були результатом щоденного написання мінімум 500-ста слів та регулярної активності в соцмережах. 700 людей, які успішно пройшли курс Програміст Початківець, були результатом моєї регулярної роботи над матеріалами блогу, обробкою фідбеку від студентів та щоденними відповідями на 20-40 листів з домашками.

Я не кажу, що цілі “на результат” не потрібні. Вони класні для того, щоб планувати ваш прогрес та створювати правильні цілі в режимі “дій”. Цілі “на результат” можуть класно вас підштовхнути в короткий період часу. Але в довготривалій перспективі ваші звички, системи та налагоджені щоденні процеси дозволять вам досягти значно більшого! То чому б не ставити їх в якості цілей? 😉

Тепер ваша черга. Що ви плануєте зробити по іншому цього року із вашими цілями, щоб досягнути більшого?